Conjugation of the verb PERSONIFICA - Romanian

Infinitiv
a personifica
Participiu
Gerunziu
personificând

Indicativ
eu personific
sing., 1
tu personifici
sing., 2
noi personificăm
pl., 1
voi personificaţi
pl., 2
eu personificam
sing., 1
tu personificai
sing., 2
noi personificam
pl., 1
voi personificaţi
pl., 2
ei/ele personificau
pl., 3
eu ampersonificat
sing., 1
tu aipersonificat
sing., 2
el/eaapersonificat
sing., 3
noi ampersonificat
pl., 1
voi aţipersonificat
pl., 2
ei/ele aupersonificat
pl., 3
eu personificai
sing., 1
tu personificași
sing., 2
noi personificarăm
pl., 1
voi personificarăţi
pl., 2
ei/ele personificară
pl., 3
eu personificasem
sing., 1
tu personificaseși
sing., 2
el/ea personificase
sing., 3
noi personificaserăm
pl., 1
voi personificaserăţi
pl., 2
ei/ele personificaseră
pl., 3
eu voipersonifica
sing., 1
tu veipersonifica
sing., 2
el/ea vapersonifica
sing., 3
noi vompersonifica
pl., 1
voi veţipersonifica
pl., 2
ei/ele vorpersonifica
pl., 3
eu voi fipersonificat
sing., 1
tu vei fipersonificat
sing., 2
el/ea va fipersonificat
sing., 3
noi vom fipersonificat
pl., 1
voi veţi fipersonificat
pl., 2
ei/ele vor fipersonificat
pl., 3
eu o săpersonific
sing., 1
tu o săpersonifici
sing., 2
el/ea o săpersonifice
sing., 3
noi o săpersonificăm
pl., 1
voi o săpersonificaţi
pl., 2
ei/ele o săpersonifice
pl., 3
eu am săpersonific
sing., 1
tu ai săpersonifici
sing., 2
el/ea are săpersonifice
sing., 3
noi avem săpersonificăm
pl., 1
voi aveţi săpersonificaţi
pl., 2
ei/ele au săpersonifice
pl., 3

Conjunctiv
eu personific
sing., 1
tu personifici
sing., 2
noi personificăm
pl., 1
voi personificaţi
pl., 2
eu să fipersonificat
sing., 1
tu să fipersonificat
sing., 2
el/ea să fipersonificat
sing., 3
noi să fipersonificat
pl., 1
voi să fipersonificat
pl., 2
ei/ele să fipersonificat
pl., 3

Condițional
eu personifica
sing., 1
tu aipersonifica
sing., 2
el/ea arpersonifica
sing., 3
noi ampersonifica
pl., 1
voi aţipersonifica
pl., 2
ei/ele arpersonifica
pl., 3
eu aş fipersonificat
sing., 1
tu ai fipersonificat
sing., 2
el/ea ar fipersonificat
sing., 3
noi am fipersonificat
pl., 1
voi aţi fipersonificat
pl., 2
ei/ele ar fipersonificat
pl., 3

Imperativ
Imperativ afirmativ
personificaţi
pl., 2
Imperativ negativ
nu personifica
sing., 2
nu personificaţi
pl., 2

Search by letter

A B C D E F G H I J L M N O P R S T U V W Z