Conjugation of the verb PLIVITE - Romanian
Indicativ
eu plivesc
sing., 1
tu plivești
sing., 2
el/ea plivește
sing., 3
noi plivim
pl., 1
voi pliviţi
pl., 2
ei/ele plivesc
pl., 3
eu pliveam
sing., 1
tu pliveai
sing., 2
el/ea plivea
sing., 3
noi pliveam
pl., 1
voi pliveaţi
pl., 2
ei/ele pliveau
pl., 3
eu amplivit
sing., 1
tu aiplivit
sing., 2
el/eaaplivit
sing., 3
noi amplivit
pl., 1
voi aţiplivit
pl., 2
ei/ele auplivit
pl., 3
eu plivii
sing., 1
tu pliviși
sing., 2
el/ea plivi
sing., 3
noi plivirăm
pl., 1
voi plivirăţi
pl., 2
ei/ele pliviră
pl., 3
eu plivisem
sing., 1
tu pliviseși
sing., 2
el/ea plivise
sing., 3
noi pliviserăm
pl., 1
voi pliviserăţi
pl., 2
ei/ele pliviseră
pl., 3
eu voiplivi
sing., 1
tu veiplivi
sing., 2
el/ea vaplivi
sing., 3
noi vomplivi
pl., 1
voi veţiplivi
pl., 2
ei/ele vorplivi
pl., 3
eu voi fiplivit
sing., 1
tu vei fiplivit
sing., 2
el/ea va fiplivit
sing., 3
noi vom fiplivit
pl., 1
voi veţi fiplivit
pl., 2
ei/ele vor fiplivit
pl., 3
eu o săplivesc
sing., 1
tu o săplivești
sing., 2
el/ea o săplivească
sing., 3
noi o săplivim
pl., 1
voi o săpliviţi
pl., 2
ei/ele o săplivească
pl., 3
eu am săplivesc
sing., 1
tu ai săplivești
sing., 2
el/ea are săplivească
sing., 3
noi avem săplivim
pl., 1
voi aveţi săpliviţi
pl., 2
ei/ele au săplivească
pl., 3
Conjunctiv
eu săplivesc
sing., 1
tu săplivești
sing., 2
el/ea săplivească
sing., 3
noi săplivim
pl., 1
voi săpliviţi
pl., 2
ei/ele săplivească
pl., 3
eu să fiplivit
sing., 1
tu să fiplivit
sing., 2
el/ea să fiplivit
sing., 3
noi să fiplivit
pl., 1
voi să fiplivit
pl., 2
ei/ele să fiplivit
pl., 3
Condițional
eu aşplivi
sing., 1
tu aiplivi
sing., 2
el/ea arplivi
sing., 3
noi amplivi
pl., 1
voi aţiplivi
pl., 2
ei/ele arplivi
pl., 3
eu aş fiplivit
sing., 1
tu ai fiplivit
sing., 2
el/ea ar fiplivit
sing., 3
noi am fiplivit
pl., 1
voi aţi fiplivit
pl., 2
ei/ele ar fiplivit
pl., 3
Imperativ
Imperativ afirmativ
plivește
sing., 2
pliviţi
pl., 2
Imperativ negativ
nu plivi
sing., 2
nu pliviţi
pl., 2