Conjugation of the verb PREZENTI - Romanian
Infinitiv
a prezenti
Participiu
prezentit
Gerunziu
prezentind
Indicativ
eu prezentesc
sing., 1
tu prezentești
sing., 2
el/ea prezentește
sing., 3
noi prezentim
pl., 1
voi prezentiţi
pl., 2
ei/ele prezentesc
pl., 3
eu prezenteam
sing., 1
tu prezenteai
sing., 2
el/ea prezentea
sing., 3
noi prezenteam
pl., 1
voi prezenteaţi
pl., 2
ei/ele prezenteau
pl., 3
eu amprezentit
sing., 1
tu aiprezentit
sing., 2
el/eaaprezentit
sing., 3
noi amprezentit
pl., 1
voi aţiprezentit
pl., 2
ei/ele auprezentit
pl., 3
tu prezentiși
sing., 2
noi prezentirăm
pl., 1
voi prezentirăţi
pl., 2
ei/ele prezentiră
pl., 3
eu prezentisem
sing., 1
tu prezentiseși
sing., 2
el/ea prezentise
sing., 3
noi prezentiserăm
pl., 1
voi prezentiserăţi
pl., 2
ei/ele prezentiseră
pl., 3
eu voiprezenti
sing., 1
tu veiprezenti
sing., 2
el/ea vaprezenti
sing., 3
noi vomprezenti
pl., 1
voi veţiprezenti
pl., 2
ei/ele vorprezenti
pl., 3
eu voi fiprezentit
sing., 1
tu vei fiprezentit
sing., 2
el/ea va fiprezentit
sing., 3
noi vom fiprezentit
pl., 1
voi veţi fiprezentit
pl., 2
ei/ele vor fiprezentit
pl., 3
eu o săprezentesc
sing., 1
tu o săprezentești
sing., 2
el/ea o săprezentească
sing., 3
noi o săprezentim
pl., 1
voi o săprezentiţi
pl., 2
ei/ele o săprezentească
pl., 3
eu am săprezentesc
sing., 1
tu ai săprezentești
sing., 2
el/ea are săprezentească
sing., 3
noi avem săprezentim
pl., 1
voi aveţi săprezentiţi
pl., 2
ei/ele au săprezentească
pl., 3
Conjunctiv
eu săprezentesc
sing., 1
tu săprezentești
sing., 2
el/ea săprezentească
sing., 3
noi săprezentim
pl., 1
voi săprezentiţi
pl., 2
ei/ele săprezentească
pl., 3
eu să fiprezentit
sing., 1
tu să fiprezentit
sing., 2
el/ea să fiprezentit
sing., 3
noi să fiprezentit
pl., 1
voi să fiprezentit
pl., 2
ei/ele să fiprezentit
pl., 3
Condițional
eu aşprezenti
sing., 1
tu aiprezenti
sing., 2
el/ea arprezenti
sing., 3
noi amprezenti
pl., 1
voi aţiprezenti
pl., 2
ei/ele arprezenti
pl., 3
eu aş fiprezentit
sing., 1
tu ai fiprezentit
sing., 2
el/ea ar fiprezentit
sing., 3
noi am fiprezentit
pl., 1
voi aţi fiprezentit
pl., 2
ei/ele ar fiprezentit
pl., 3
Imperativ
Imperativ afirmativ
prezentește
sing., 2
prezentiţi
pl., 2
Imperativ negativ
nu prezenti
sing., 2
nu prezentiţi
pl., 2