Conjugation of the verb PREZINTI - Romanian
Infinitiv
a prezinti
Participiu
prezintit
Gerunziu
prezintind
Indicativ
eu prezintesc
sing., 1
tu prezintești
sing., 2
el/ea prezintește
sing., 3
noi prezintim
pl., 1
voi prezintiţi
pl., 2
ei/ele prezintesc
pl., 3
eu prezinteam
sing., 1
tu prezinteai
sing., 2
el/ea prezintea
sing., 3
noi prezinteam
pl., 1
voi prezinteaţi
pl., 2
ei/ele prezinteau
pl., 3
eu amprezintit
sing., 1
tu aiprezintit
sing., 2
el/eaaprezintit
sing., 3
noi amprezintit
pl., 1
voi aţiprezintit
pl., 2
ei/ele auprezintit
pl., 3
eu prezintii
sing., 1
tu prezintiși
sing., 2
noi prezintirăm
pl., 1
voi prezintirăţi
pl., 2
ei/ele prezintiră
pl., 3
eu prezintisem
sing., 1
tu prezintiseși
sing., 2
el/ea prezintise
sing., 3
noi prezintiserăm
pl., 1
voi prezintiserăţi
pl., 2
ei/ele prezintiseră
pl., 3
eu voiprezinti
sing., 1
tu veiprezinti
sing., 2
el/ea vaprezinti
sing., 3
noi vomprezinti
pl., 1
voi veţiprezinti
pl., 2
ei/ele vorprezinti
pl., 3
eu voi fiprezintit
sing., 1
tu vei fiprezintit
sing., 2
el/ea va fiprezintit
sing., 3
noi vom fiprezintit
pl., 1
voi veţi fiprezintit
pl., 2
ei/ele vor fiprezintit
pl., 3
eu o săprezintesc
sing., 1
tu o săprezintești
sing., 2
el/ea o săprezintească
sing., 3
noi o săprezintim
pl., 1
voi o săprezintiţi
pl., 2
ei/ele o săprezintească
pl., 3
eu am săprezintesc
sing., 1
tu ai săprezintești
sing., 2
el/ea are săprezintească
sing., 3
noi avem săprezintim
pl., 1
voi aveţi săprezintiţi
pl., 2
ei/ele au săprezintească
pl., 3
Conjunctiv
eu săprezintesc
sing., 1
tu săprezintești
sing., 2
el/ea săprezintească
sing., 3
noi săprezintim
pl., 1
voi săprezintiţi
pl., 2
ei/ele săprezintească
pl., 3
eu să fiprezintit
sing., 1
tu să fiprezintit
sing., 2
el/ea să fiprezintit
sing., 3
noi să fiprezintit
pl., 1
voi să fiprezintit
pl., 2
ei/ele să fiprezintit
pl., 3
Condițional
eu aşprezinti
sing., 1
tu aiprezinti
sing., 2
el/ea arprezinti
sing., 3
noi amprezinti
pl., 1
voi aţiprezinti
pl., 2
ei/ele arprezinti
pl., 3
eu aş fiprezintit
sing., 1
tu ai fiprezintit
sing., 2
el/ea ar fiprezintit
sing., 3
noi am fiprezintit
pl., 1
voi aţi fiprezintit
pl., 2
ei/ele ar fiprezintit
pl., 3
Imperativ
Imperativ afirmativ
prezintește
sing., 2
prezintiţi
pl., 2
Imperativ negativ
nu prezinti
sing., 2
nu prezintiţi
pl., 2