Conjugation of the verb PUBLICATI - Romanian
Infinitiv
a publicati
Participiu
publicatit
Gerunziu
publicatind
Indicativ
eu publicatesc
sing., 1
tu publicatești
sing., 2
el/ea publicatește
sing., 3
noi publicatim
pl., 1
voi publicatiţi
pl., 2
ei/ele publicatesc
pl., 3
eu publicateam
sing., 1
tu publicateai
sing., 2
el/ea publicatea
sing., 3
noi publicateam
pl., 1
voi publicateaţi
pl., 2
ei/ele publicateau
pl., 3
eu ampublicatit
sing., 1
tu aipublicatit
sing., 2
el/eaapublicatit
sing., 3
noi ampublicatit
pl., 1
voi aţipublicatit
pl., 2
ei/ele aupublicatit
pl., 3
tu publicatiși
sing., 2
noi publicatirăm
pl., 1
voi publicatirăţi
pl., 2
ei/ele publicatiră
pl., 3
eu publicatisem
sing., 1
tu publicatiseși
sing., 2
el/ea publicatise
sing., 3
noi publicatiserăm
pl., 1
voi publicatiserăţi
pl., 2
ei/ele publicatiseră
pl., 3
eu voipublicati
sing., 1
tu veipublicati
sing., 2
el/ea vapublicati
sing., 3
noi vompublicati
pl., 1
voi veţipublicati
pl., 2
ei/ele vorpublicati
pl., 3
eu voi fipublicatit
sing., 1
tu vei fipublicatit
sing., 2
el/ea va fipublicatit
sing., 3
noi vom fipublicatit
pl., 1
voi veţi fipublicatit
pl., 2
ei/ele vor fipublicatit
pl., 3
eu o săpublicatesc
sing., 1
tu o săpublicatești
sing., 2
el/ea o săpublicatească
sing., 3
noi o săpublicatim
pl., 1
voi o săpublicatiţi
pl., 2
ei/ele o săpublicatească
pl., 3
eu am săpublicatesc
sing., 1
tu ai săpublicatești
sing., 2
el/ea are săpublicatească
sing., 3
noi avem săpublicatim
pl., 1
voi aveţi săpublicatiţi
pl., 2
ei/ele au săpublicatească
pl., 3
Conjunctiv
eu săpublicatesc
sing., 1
tu săpublicatești
sing., 2
el/ea săpublicatească
sing., 3
noi săpublicatim
pl., 1
voi săpublicatiţi
pl., 2
ei/ele săpublicatească
pl., 3
eu să fipublicatit
sing., 1
tu să fipublicatit
sing., 2
el/ea să fipublicatit
sing., 3
noi să fipublicatit
pl., 1
voi să fipublicatit
pl., 2
ei/ele să fipublicatit
pl., 3
Condițional
eu aşpublicati
sing., 1
tu aipublicati
sing., 2
el/ea arpublicati
sing., 3
noi ampublicati
pl., 1
voi aţipublicati
pl., 2
ei/ele arpublicati
pl., 3
eu aş fipublicatit
sing., 1
tu ai fipublicatit
sing., 2
el/ea ar fipublicatit
sing., 3
noi am fipublicatit
pl., 1
voi aţi fipublicatit
pl., 2
ei/ele ar fipublicatit
pl., 3
Imperativ
Imperativ afirmativ
publicatește
sing., 2
publicatiţi
pl., 2
Imperativ negativ
nu publicati
sing., 2
nu publicatiţi
pl., 2