Conjugation of the verb REALINIA - Romanian
Infinitiv
a realinia
Participiu
realiniat
Gerunziu
realiniind
Indicativ
eu realiniez
sing., 1
tu realiniezi
sing., 2
el/ea realiniază
sing., 3
noi realiniem
pl., 1
voi realiniaţi
pl., 2
ei/ele realiniază
pl., 3
eu realiniam
sing., 1
tu realiniai
sing., 2
noi realiniam
pl., 1
voi realiniaţi
pl., 2
ei/ele realiniau
pl., 3
eu amrealiniat
sing., 1
tu airealiniat
sing., 2
el/eaarealiniat
sing., 3
noi amrealiniat
pl., 1
voi aţirealiniat
pl., 2
ei/ele aurealiniat
pl., 3
eu realiniai
sing., 1
tu realiniași
sing., 2
el/ea realinie
sing., 3
noi realiniarăm
pl., 1
voi realiniarăţi
pl., 2
ei/ele realiniară
pl., 3
eu realiniasem
sing., 1
tu realiniaseși
sing., 2
el/ea realiniase
sing., 3
noi realiniaserăm
pl., 1
voi realiniaserăţi
pl., 2
ei/ele realiniaseră
pl., 3
eu voirealinia
sing., 1
tu veirealinia
sing., 2
el/ea varealinia
sing., 3
noi vomrealinia
pl., 1
voi veţirealinia
pl., 2
ei/ele vorrealinia
pl., 3
eu voi firealiniat
sing., 1
tu vei firealiniat
sing., 2
el/ea va firealiniat
sing., 3
noi vom firealiniat
pl., 1
voi veţi firealiniat
pl., 2
ei/ele vor firealiniat
pl., 3
eu o sărealiniez
sing., 1
tu o sărealiniezi
sing., 2
el/ea o sărealinieze
sing., 3
noi o sărealiniem
pl., 1
voi o sărealiniaţi
pl., 2
ei/ele o sărealinieze
pl., 3
eu am sărealiniez
sing., 1
tu ai sărealiniezi
sing., 2
el/ea are sărealinieze
sing., 3
noi avem sărealiniem
pl., 1
voi aveţi sărealiniaţi
pl., 2
ei/ele au sărealinieze
pl., 3
Conjunctiv
eu sărealiniez
sing., 1
tu sărealiniezi
sing., 2
el/ea sărealinieze
sing., 3
noi sărealiniem
pl., 1
voi sărealiniaţi
pl., 2
ei/ele sărealinieze
pl., 3
eu să firealiniat
sing., 1
tu să firealiniat
sing., 2
el/ea să firealiniat
sing., 3
noi să firealiniat
pl., 1
voi să firealiniat
pl., 2
ei/ele să firealiniat
pl., 3
Condițional
eu aşrealinia
sing., 1
tu airealinia
sing., 2
el/ea arrealinia
sing., 3
noi amrealinia
pl., 1
voi aţirealinia
pl., 2
ei/ele arrealinia
pl., 3
eu aş firealiniat
sing., 1
tu ai firealiniat
sing., 2
el/ea ar firealiniat
sing., 3
noi am firealiniat
pl., 1
voi aţi firealiniat
pl., 2
ei/ele ar firealiniat
pl., 3
Imperativ
Imperativ afirmativ
realiniază
sing., 2
realiniaţi
pl., 2
Imperativ negativ
nu realinia
sing., 2
nu realiniaţi
pl., 2