Conjugation of the verb REGRESAT - Romanian

Conjugations are shown for the word "regresa" found in the query. The original query was "regresat".
Infinitiv
a regresa
Participiu
Gerunziu
regresând

Indicativ
eu regresez
sing., 1
tu regresezi
sing., 2
noi regresăm
pl., 1
voi regresaţi
pl., 2
eu regresam
sing., 1
tu regresai
sing., 2
el/ea regresa
sing., 3
noi regresam
pl., 1
voi regresaţi
pl., 2
ei/ele regresau
pl., 3
eu amregresat
sing., 1
tu airegresat
sing., 2
el/eaaregresat
sing., 3
noi amregresat
pl., 1
voi aţiregresat
pl., 2
ei/ele auregresat
pl., 3
eu regresai
sing., 1
tu regresași
sing., 2
el/ea regresă
sing., 3
noi regresarăm
pl., 1
voi regresarăţi
pl., 2
ei/ele regresară
pl., 3
eu regresasem
sing., 1
tu regresaseși
sing., 2
el/ea regresase
sing., 3
noi regresaserăm
pl., 1
voi regresaserăţi
pl., 2
ei/ele regresaseră
pl., 3
eu voiregresa
sing., 1
tu veiregresa
sing., 2
el/ea varegresa
sing., 3
noi vomregresa
pl., 1
voi veţiregresa
pl., 2
ei/ele vorregresa
pl., 3
eu voi firegresat
sing., 1
tu vei firegresat
sing., 2
el/ea va firegresat
sing., 3
noi vom firegresat
pl., 1
voi veţi firegresat
pl., 2
ei/ele vor firegresat
pl., 3
eu o săregresez
sing., 1
tu o săregresezi
sing., 2
el/ea o săregreseze
sing., 3
noi o săregresăm
pl., 1
voi o săregresaţi
pl., 2
ei/ele o săregreseze
pl., 3
eu am săregresez
sing., 1
tu ai săregresezi
sing., 2
el/ea are săregreseze
sing., 3
noi avem săregresăm
pl., 1
voi aveţi săregresaţi
pl., 2
ei/ele au săregreseze
pl., 3

Conjunctiv
eu regresez
sing., 1
tu regresezi
sing., 2
noi regresăm
pl., 1
voi regresaţi
pl., 2
eu să firegresat
sing., 1
tu să firegresat
sing., 2
el/ea să firegresat
sing., 3
noi să firegresat
pl., 1
voi să firegresat
pl., 2
ei/ele să firegresat
pl., 3

Condițional
eu regresa
sing., 1
tu airegresa
sing., 2
el/ea arregresa
sing., 3
noi amregresa
pl., 1
voi aţiregresa
pl., 2
ei/ele arregresa
pl., 3
eu aş firegresat
sing., 1
tu ai firegresat
sing., 2
el/ea ar firegresat
sing., 3
noi am firegresat
pl., 1
voi aţi firegresat
pl., 2
ei/ele ar firegresat
pl., 3

Imperativ
Imperativ afirmativ
regresaţi
pl., 2
Imperativ negativ
nu regresa
sing., 2
nu regresaţi
pl., 2

Search by letter

A B C D E F G H I J L M N O P R S T U V W Z