Conjugation of the verb REGULATI - Romanian
Infinitiv
a regulate
Participiu
regulătut
Gerunziu
regulătând
Indicativ
noi regulatem
pl., 1
voi regulateţi
pl., 2
eu regulateam
sing., 1
tu regulateai
sing., 2
el/ea regulatea
sing., 3
noi regulateam
pl., 1
voi regulateaţi
pl., 2
ei/ele regulateau
pl., 3
eu amregulătut
sing., 1
tu airegulătut
sing., 2
el/eaaregulătut
sing., 3
noi amregulătut
pl., 1
voi aţiregulătut
pl., 2
ei/ele auregulătut
pl., 3
eu regulătui
sing., 1
tu regulătuși
sing., 2
el/ea regulătu
sing., 3
noi regulăturăm
pl., 1
voi regulăturăţi
pl., 2
ei/ele regulătură
pl., 3
eu regulătusem
sing., 1
tu regulătuseși
sing., 2
el/ea regulătuse
sing., 3
noi regulătuserăm
pl., 1
voi regulătuserăţi
pl., 2
ei/ele regulătuseră
pl., 3
eu voiregulate
sing., 1
tu veiregulate
sing., 2
el/ea varegulate
sing., 3
noi vomregulate
pl., 1
voi veţiregulate
pl., 2
ei/ele vorregulate
pl., 3
eu voi firegulătut
sing., 1
tu vei firegulătut
sing., 2
el/ea va firegulătut
sing., 3
noi vom firegulătut
pl., 1
voi veţi firegulătut
pl., 2
ei/ele vor firegulătut
pl., 3
eu o săregulat
sing., 1
tu o săregulaţi
sing., 2
el/ea o săregulată
sing., 3
noi o săregulatem
pl., 1
voi o săregulateţi
pl., 2
ei/ele o săregulată
pl., 3
eu am săregulat
sing., 1
tu ai săregulaţi
sing., 2
el/ea are săregulată
sing., 3
noi avem săregulatem
pl., 1
voi aveţi săregulateţi
pl., 2
ei/ele au săregulată
pl., 3
Conjunctiv
eu săregulat
sing., 1
tu săregulaţi
sing., 2
el/ea săregulată
sing., 3
noi săregulatem
pl., 1
voi săregulateţi
pl., 2
ei/ele săregulată
pl., 3
eu să firegulătut
sing., 1
tu să firegulătut
sing., 2
el/ea să firegulătut
sing., 3
noi să firegulătut
pl., 1
voi să firegulătut
pl., 2
ei/ele să firegulătut
pl., 3
Condițional
eu aşregulate
sing., 1
tu airegulate
sing., 2
el/ea arregulate
sing., 3
noi amregulate
pl., 1
voi aţiregulate
pl., 2
ei/ele arregulate
pl., 3
eu aş firegulătut
sing., 1
tu ai firegulătut
sing., 2
el/ea ar firegulătut
sing., 3
noi am firegulătut
pl., 1
voi aţi firegulătut
pl., 2
ei/ele ar firegulătut
pl., 3
Imperativ
Imperativ afirmativ
regulateţi
pl., 2
Imperativ negativ
nu regulate
sing., 2
nu regulateţi
pl., 2