Conjugation of the verb REZULTATI - Romanian
Infinitiv
a rezultati
Participiu
rezultatit
Gerunziu
rezultatind
Indicativ
eu rezultatesc
sing., 1
tu rezultatești
sing., 2
el/ea rezultatește
sing., 3
noi rezultatim
pl., 1
voi rezultatiţi
pl., 2
ei/ele rezultatesc
pl., 3
eu rezultateam
sing., 1
tu rezultateai
sing., 2
el/ea rezultatea
sing., 3
noi rezultateam
pl., 1
voi rezultateaţi
pl., 2
ei/ele rezultateau
pl., 3
eu amrezultatit
sing., 1
tu airezultatit
sing., 2
el/eaarezultatit
sing., 3
noi amrezultatit
pl., 1
voi aţirezultatit
pl., 2
ei/ele aurezultatit
pl., 3
eu rezultatii
sing., 1
tu rezultatiși
sing., 2
el/ea rezultati
sing., 3
noi rezultatirăm
pl., 1
voi rezultatirăţi
pl., 2
ei/ele rezultatiră
pl., 3
eu rezultatisem
sing., 1
tu rezultatiseși
sing., 2
el/ea rezultatise
sing., 3
noi rezultatiserăm
pl., 1
voi rezultatiserăţi
pl., 2
ei/ele rezultatiseră
pl., 3
eu voirezultati
sing., 1
tu veirezultati
sing., 2
el/ea varezultati
sing., 3
noi vomrezultati
pl., 1
voi veţirezultati
pl., 2
ei/ele vorrezultati
pl., 3
eu voi firezultatit
sing., 1
tu vei firezultatit
sing., 2
el/ea va firezultatit
sing., 3
noi vom firezultatit
pl., 1
voi veţi firezultatit
pl., 2
ei/ele vor firezultatit
pl., 3
eu o sărezultatesc
sing., 1
tu o sărezultatești
sing., 2
el/ea o sărezultatească
sing., 3
noi o sărezultatim
pl., 1
voi o sărezultatiţi
pl., 2
ei/ele o sărezultatească
pl., 3
eu am sărezultatesc
sing., 1
tu ai sărezultatești
sing., 2
el/ea are sărezultatească
sing., 3
noi avem sărezultatim
pl., 1
voi aveţi sărezultatiţi
pl., 2
ei/ele au sărezultatească
pl., 3
Conjunctiv
eu sărezultatesc
sing., 1
tu sărezultatești
sing., 2
el/ea sărezultatească
sing., 3
noi sărezultatim
pl., 1
voi sărezultatiţi
pl., 2
ei/ele sărezultatească
pl., 3
eu să firezultatit
sing., 1
tu să firezultatit
sing., 2
el/ea să firezultatit
sing., 3
noi să firezultatit
pl., 1
voi să firezultatit
pl., 2
ei/ele să firezultatit
pl., 3
Condițional
eu aşrezultati
sing., 1
tu airezultati
sing., 2
el/ea arrezultati
sing., 3
noi amrezultati
pl., 1
voi aţirezultati
pl., 2
ei/ele arrezultati
pl., 3
eu aş firezultatit
sing., 1
tu ai firezultatit
sing., 2
el/ea ar firezultatit
sing., 3
noi am firezultatit
pl., 1
voi aţi firezultatit
pl., 2
ei/ele ar firezultatit
pl., 3
Imperativ
Imperativ afirmativ
rezultatește
sing., 2
rezultatiţi
pl., 2
Imperativ negativ
nu rezultati
sing., 2
nu rezultatiţi
pl., 2