Conjugation of the verb RULEAZA - Romanian
Infinitiv
a ruleaza
Participiu
ruleazat
Gerunziu
ruleazând
Indicativ
eu ruleazez
sing., 1
tu ruleazezi
sing., 2
el/ea ruleazează
sing., 3
noi ruleazăm
pl., 1
voi ruleazaţi
pl., 2
ei/ele ruleazează
pl., 3
eu ruleazam
sing., 1
tu ruleazai
sing., 2
noi ruleazam
pl., 1
voi ruleazaţi
pl., 2
ei/ele ruleazau
pl., 3
eu amruleazat
sing., 1
tu airuleazat
sing., 2
el/eaaruleazat
sing., 3
noi amruleazat
pl., 1
voi aţiruleazat
pl., 2
ei/ele auruleazat
pl., 3
eu ruleazai
sing., 1
tu ruleazași
sing., 2
noi ruleazarăm
pl., 1
voi ruleazarăţi
pl., 2
ei/ele ruleazară
pl., 3
eu ruleazasem
sing., 1
tu ruleazaseși
sing., 2
el/ea ruleazase
sing., 3
noi ruleazaserăm
pl., 1
voi ruleazaserăţi
pl., 2
ei/ele ruleazaseră
pl., 3
eu voiruleaza
sing., 1
tu veiruleaza
sing., 2
el/ea varuleaza
sing., 3
noi vomruleaza
pl., 1
voi veţiruleaza
pl., 2
ei/ele vorruleaza
pl., 3
eu voi firuleazat
sing., 1
tu vei firuleazat
sing., 2
el/ea va firuleazat
sing., 3
noi vom firuleazat
pl., 1
voi veţi firuleazat
pl., 2
ei/ele vor firuleazat
pl., 3
eu o săruleazez
sing., 1
tu o săruleazezi
sing., 2
el/ea o săruleazeze
sing., 3
noi o săruleazăm
pl., 1
voi o săruleazaţi
pl., 2
ei/ele o săruleazeze
pl., 3
eu am săruleazez
sing., 1
tu ai săruleazezi
sing., 2
el/ea are săruleazeze
sing., 3
noi avem săruleazăm
pl., 1
voi aveţi săruleazaţi
pl., 2
ei/ele au săruleazeze
pl., 3
Conjunctiv
eu săruleazez
sing., 1
tu săruleazezi
sing., 2
el/ea săruleazeze
sing., 3
noi săruleazăm
pl., 1
voi săruleazaţi
pl., 2
ei/ele săruleazeze
pl., 3
eu să firuleazat
sing., 1
tu să firuleazat
sing., 2
el/ea să firuleazat
sing., 3
noi să firuleazat
pl., 1
voi să firuleazat
pl., 2
ei/ele să firuleazat
pl., 3
Condițional
eu aşruleaza
sing., 1
tu airuleaza
sing., 2
el/ea arruleaza
sing., 3
noi amruleaza
pl., 1
voi aţiruleaza
pl., 2
ei/ele arruleaza
pl., 3
eu aş firuleazat
sing., 1
tu ai firuleazat
sing., 2
el/ea ar firuleazat
sing., 3
noi am firuleazat
pl., 1
voi aţi firuleazat
pl., 2
ei/ele ar firuleazat
pl., 3
Imperativ
Imperativ afirmativ
ruleazează
sing., 2
ruleazaţi
pl., 2
Imperativ negativ
nu ruleazaţi
pl., 2