Conjugation of the verb SPECIALIZA - Romanian
Indicativ
eu specializez
sing., 1
tu specializezi
sing., 2
el/ea specializează
sing., 3
ei/ele specializează
pl., 3
eu specializam
sing., 1
tu specializai
sing., 2
noi specializam
pl., 1
ei/ele specializau
pl., 3
tu aispecializat
sing., 2
el/eaaspecializat
sing., 3
voi aţispecializat
pl., 2
ei/ele auspecializat
pl., 3
eu specializai
sing., 1
tu specializași
sing., 2
el/ea specializă
sing., 3
noi specializarăm
pl., 1
voi specializarăţi
pl., 2
ei/ele specializară
pl., 3
eu specializasem
sing., 1
tu specializaseși
sing., 2
el/ea specializase
sing., 3
noi specializaserăm
pl., 1
voi specializaserăţi
pl., 2
ei/ele specializaseră
pl., 3
eu voispecializa
sing., 1
tu veispecializa
sing., 2
el/ea vaspecializa
sing., 3
noi vomspecializa
pl., 1
voi veţispecializa
pl., 2
ei/ele vorspecializa
pl., 3
eu voi fispecializat
sing., 1
tu vei fispecializat
sing., 2
el/ea va fispecializat
sing., 3
noi vom fispecializat
pl., 1
voi veţi fispecializat
pl., 2
ei/ele vor fispecializat
pl., 3
eu o săspecializez
sing., 1
tu o săspecializezi
sing., 2
el/ea o săspecializeze
sing., 3
noi o săspecializăm
pl., 1
voi o săspecializaţi
pl., 2
ei/ele o săspecializeze
pl., 3
eu am săspecializez
sing., 1
tu ai săspecializezi
sing., 2
el/ea are săspecializeze
sing., 3
noi avem săspecializăm
pl., 1
voi aveţi săspecializaţi
pl., 2
ei/ele au săspecializeze
pl., 3
Conjunctiv
eu săspecializez
sing., 1
tu săspecializezi
sing., 2
el/ea săspecializeze
sing., 3
noi săspecializăm
pl., 1
voi săspecializaţi
pl., 2
ei/ele săspecializeze
pl., 3
eu să fispecializat
sing., 1
tu să fispecializat
sing., 2
el/ea să fispecializat
sing., 3
noi să fispecializat
pl., 1
voi să fispecializat
pl., 2
ei/ele să fispecializat
pl., 3
Condițional
eu aşspecializa
sing., 1
tu aispecializa
sing., 2
el/ea arspecializa
sing., 3
noi amspecializa
pl., 1
voi aţispecializa
pl., 2
ei/ele arspecializa
pl., 3
eu aş fispecializat
sing., 1
tu ai fispecializat
sing., 2
el/ea ar fispecializat
sing., 3
noi am fispecializat
pl., 1
voi aţi fispecializat
pl., 2
ei/ele ar fispecializat
pl., 3
Imperativ
Imperativ afirmativ
specializează
sing., 2
Imperativ negativ
nu specializa
sing., 2
nu specializaţi
pl., 2