Conjugation of the verb STILIZA - Romanian
Indicativ
eu stilizez
sing., 1
tu stilizezi
sing., 2
el/ea stilizează
sing., 3
noi stilizăm
pl., 1
voi stilizaţi
pl., 2
ei/ele stilizează
pl., 3
eu stilizam
sing., 1
tu stilizai
sing., 2
el/ea stiliza
sing., 3
noi stilizam
pl., 1
voi stilizaţi
pl., 2
ei/ele stilizau
pl., 3
eu amstilizat
sing., 1
tu aistilizat
sing., 2
el/eaastilizat
sing., 3
noi amstilizat
pl., 1
voi aţistilizat
pl., 2
ei/ele austilizat
pl., 3
eu stilizai
sing., 1
tu stilizași
sing., 2
el/ea stiliză
sing., 3
noi stilizarăm
pl., 1
voi stilizarăţi
pl., 2
ei/ele stilizară
pl., 3
eu stilizasem
sing., 1
tu stilizaseși
sing., 2
el/ea stilizase
sing., 3
noi stilizaserăm
pl., 1
voi stilizaserăţi
pl., 2
ei/ele stilizaseră
pl., 3
eu voistiliza
sing., 1
tu veistiliza
sing., 2
el/ea vastiliza
sing., 3
noi vomstiliza
pl., 1
voi veţistiliza
pl., 2
ei/ele vorstiliza
pl., 3
eu voi fistilizat
sing., 1
tu vei fistilizat
sing., 2
el/ea va fistilizat
sing., 3
noi vom fistilizat
pl., 1
voi veţi fistilizat
pl., 2
ei/ele vor fistilizat
pl., 3
eu o săstilizez
sing., 1
tu o săstilizezi
sing., 2
el/ea o săstilizeze
sing., 3
noi o săstilizăm
pl., 1
voi o săstilizaţi
pl., 2
ei/ele o săstilizeze
pl., 3
eu am săstilizez
sing., 1
tu ai săstilizezi
sing., 2
el/ea are săstilizeze
sing., 3
noi avem săstilizăm
pl., 1
voi aveţi săstilizaţi
pl., 2
ei/ele au săstilizeze
pl., 3
Conjunctiv
eu săstilizez
sing., 1
tu săstilizezi
sing., 2
el/ea săstilizeze
sing., 3
noi săstilizăm
pl., 1
voi săstilizaţi
pl., 2
ei/ele săstilizeze
pl., 3
eu să fistilizat
sing., 1
tu să fistilizat
sing., 2
el/ea să fistilizat
sing., 3
noi să fistilizat
pl., 1
voi să fistilizat
pl., 2
ei/ele să fistilizat
pl., 3
Condițional
eu aşstiliza
sing., 1
tu aistiliza
sing., 2
el/ea arstiliza
sing., 3
noi amstiliza
pl., 1
voi aţistiliza
pl., 2
ei/ele arstiliza
pl., 3
eu aş fistilizat
sing., 1
tu ai fistilizat
sing., 2
el/ea ar fistilizat
sing., 3
noi am fistilizat
pl., 1
voi aţi fistilizat
pl., 2
ei/ele ar fistilizat
pl., 3
Imperativ
Imperativ afirmativ
stilizează
sing., 2
stilizaţi
pl., 2
Imperativ negativ
nu stiliza
sing., 2
nu stilizaţi
pl., 2