Conjugation of the verb TAXATE - Romanian
Indicativ
eu taxam
sing., 1
tu taxai
sing., 2
noi taxam
pl., 1
ei/ele taxau
pl., 3
el/eaataxat
sing., 3
voi aţitaxat
pl., 2
ei/ele autaxat
pl., 3
eu taxai
sing., 1
tu taxași
sing., 2
noi taxarăm
pl., 1
voi taxarăţi
pl., 2
ei/ele taxară
pl., 3
eu taxasem
sing., 1
tu taxaseși
sing., 2
el/ea taxase
sing., 3
noi taxaserăm
pl., 1
voi taxaserăţi
pl., 2
ei/ele taxaseră
pl., 3
eu voitaxa
sing., 1
tu veitaxa
sing., 2
noi vomtaxa
pl., 1
voi veţitaxa
pl., 2
ei/ele vortaxa
pl., 3
eu voi fitaxat
sing., 1
tu vei fitaxat
sing., 2
noi vom fitaxat
pl., 1
ei/ele vor fitaxat
pl., 3
eu o sătaxez
sing., 1
tu o sătaxezi
sing., 2
el/ea o sătaxeze
sing., 3
noi o sătaxăm
pl., 1
voi o sătaxaţi
pl., 2
ei/ele o sătaxeze
pl., 3
eu am sătaxez
sing., 1
tu ai sătaxezi
sing., 2
el/ea are sătaxeze
sing., 3
noi avem sătaxăm
pl., 1
voi aveţi sătaxaţi
pl., 2
ei/ele au sătaxeze
pl., 3
Conjunctiv
eu să fitaxat
sing., 1
tu să fitaxat
sing., 2
el/ea să fitaxat
sing., 3
noi să fitaxat
pl., 1
voi să fitaxat
pl., 2
ei/ele să fitaxat
pl., 3
Condițional
eu aştaxa
sing., 1
tu aitaxa
sing., 2
el/ea artaxa
sing., 3
noi amtaxa
pl., 1
voi aţitaxa
pl., 2
ei/ele artaxa
pl., 3
eu aş fitaxat
sing., 1
tu ai fitaxat
sing., 2
el/ea ar fitaxat
sing., 3
noi am fitaxat
pl., 1
voi aţi fitaxat
pl., 2
ei/ele ar fitaxat
pl., 3
Imperativ
Imperativ afirmativ
Imperativ negativ
nu taxa
sing., 2
nu taxaţi
pl., 2