Conjugation of the verb TENCUITI - Romanian

Infinitiv
a tencuite
Participiu
tencuis
Gerunziu
tencuiţând

Indicativ
tu tencuiţi
sing., 2
noi tencuitem
pl., 1
voi tencuiteţi
pl., 2
eu tencuiteam
sing., 1
tu tencuiteai
sing., 2
el/ea tencuitea
sing., 3
noi tencuiteam
pl., 1
voi tencuiteaţi
pl., 2
ei/ele tencuiteau
pl., 3
eu amtencuis
sing., 1
tu aitencuis
sing., 2
el/eaatencuis
sing., 3
noi amtencuis
pl., 1
voi aţitencuis
pl., 2
ei/ele autencuis
pl., 3
eu tencuisei
sing., 1
tu tencuiseși
sing., 2
el/ea tencuise
sing., 3
noi tencuiserăm
pl., 1
voi tencuiserăţi
pl., 2
ei/ele tencuiseră
pl., 3
eu tencuisesem
sing., 1
tu tencuiseseși
sing., 2
el/ea tencuisese
sing., 3
noi tencuiseserăm
pl., 1
voi tencuiseserăţi
pl., 2
ei/ele tencuiseseră
pl., 3
eu voitencuite
sing., 1
tu veitencuite
sing., 2
el/ea vatencuite
sing., 3
noi vomtencuite
pl., 1
voi veţitencuite
pl., 2
ei/ele vortencuite
pl., 3
eu voi fitencuis
sing., 1
tu vei fitencuis
sing., 2
el/ea va fitencuis
sing., 3
noi vom fitencuis
pl., 1
voi veţi fitencuis
pl., 2
ei/ele vor fitencuis
pl., 3
eu o sătencuit
sing., 1
tu o sătencuiţi
sing., 2
el/ea o sătencuită
sing., 3
noi o sătencuitem
pl., 1
voi o sătencuiteţi
pl., 2
ei/ele o sătencuită
pl., 3
eu am sătencuit
sing., 1
tu ai sătencuiţi
sing., 2
el/ea are sătencuită
sing., 3
noi avem sătencuitem
pl., 1
voi aveţi sătencuiteţi
pl., 2
ei/ele au sătencuită
pl., 3

Conjunctiv
eu tencuit
sing., 1
tu tencuiţi
sing., 2
el/ea tencuită
sing., 3
noi tencuitem
pl., 1
voi tencuiteţi
pl., 2
ei/ele tencuită
pl., 3
eu să fitencuis
sing., 1
tu să fitencuis
sing., 2
el/ea să fitencuis
sing., 3
noi să fitencuis
pl., 1
voi să fitencuis
pl., 2
ei/ele să fitencuis
pl., 3

Condițional
eu tencuite
sing., 1
tu aitencuite
sing., 2
el/ea artencuite
sing., 3
noi amtencuite
pl., 1
voi aţitencuite
pl., 2
ei/ele artencuite
pl., 3
eu aş fitencuis
sing., 1
tu ai fitencuis
sing., 2
el/ea ar fitencuis
sing., 3
noi am fitencuis
pl., 1
voi aţi fitencuis
pl., 2
ei/ele ar fitencuis
pl., 3

Imperativ
Imperativ afirmativ
tencui
sing., 2
tencuiteţi
pl., 2
Imperativ negativ
nu tencuite
sing., 2
nu tencuiteţi
pl., 2

Search by letter

A B C D E F G H I J L M N O P R S T U V W Z