Conjugation of the verb TRADUCERE - Romanian
Infinitiv
a traducera
Participiu
traducerat
Gerunziu
traducerând
Indicativ
eu traducerez
sing., 1
tu traducerezi
sing., 2
el/ea traducerează
sing., 3
noi traducerăm
pl., 1
voi traduceraţi
pl., 2
ei/ele traducerează
pl., 3
eu traduceram
sing., 1
tu traducerai
sing., 2
el/ea traducera
sing., 3
noi traduceram
pl., 1
voi traduceraţi
pl., 2
ei/ele traducerau
pl., 3
eu amtraducerat
sing., 1
tu aitraducerat
sing., 2
el/eaatraducerat
sing., 3
noi amtraducerat
pl., 1
voi aţitraducerat
pl., 2
ei/ele autraducerat
pl., 3
eu traducerai
sing., 1
tu traducerași
sing., 2
el/ea traduceră
sing., 3
noi traducerarăm
pl., 1
voi traducerarăţi
pl., 2
ei/ele traducerară
pl., 3
eu traducerasem
sing., 1
tu traduceraseși
sing., 2
el/ea traducerase
sing., 3
noi traduceraserăm
pl., 1
voi traduceraserăţi
pl., 2
ei/ele traduceraseră
pl., 3
eu voitraducera
sing., 1
tu veitraducera
sing., 2
el/ea vatraducera
sing., 3
noi vomtraducera
pl., 1
voi veţitraducera
pl., 2
ei/ele vortraducera
pl., 3
eu voi fitraducerat
sing., 1
tu vei fitraducerat
sing., 2
el/ea va fitraducerat
sing., 3
noi vom fitraducerat
pl., 1
voi veţi fitraducerat
pl., 2
ei/ele vor fitraducerat
pl., 3
eu o sătraducerez
sing., 1
tu o sătraducerezi
sing., 2
el/ea o sătraducereze
sing., 3
noi o sătraducerăm
pl., 1
voi o sătraduceraţi
pl., 2
ei/ele o sătraducereze
pl., 3
eu am sătraducerez
sing., 1
tu ai sătraducerezi
sing., 2
el/ea are sătraducereze
sing., 3
noi avem sătraducerăm
pl., 1
voi aveţi sătraduceraţi
pl., 2
ei/ele au sătraducereze
pl., 3
Conjunctiv
eu sătraducerez
sing., 1
tu sătraducerezi
sing., 2
el/ea sătraducereze
sing., 3
noi sătraducerăm
pl., 1
voi sătraduceraţi
pl., 2
ei/ele sătraducereze
pl., 3
eu să fitraducerat
sing., 1
tu să fitraducerat
sing., 2
el/ea să fitraducerat
sing., 3
noi să fitraducerat
pl., 1
voi să fitraducerat
pl., 2
ei/ele să fitraducerat
pl., 3
Condițional
eu aştraducera
sing., 1
tu aitraducera
sing., 2
el/ea artraducera
sing., 3
noi amtraducera
pl., 1
voi aţitraducera
pl., 2
ei/ele artraducera
pl., 3
eu aş fitraducerat
sing., 1
tu ai fitraducerat
sing., 2
el/ea ar fitraducerat
sing., 3
noi am fitraducerat
pl., 1
voi aţi fitraducerat
pl., 2
ei/ele ar fitraducerat
pl., 3
Imperativ
Imperativ afirmativ
traducerează
sing., 2
traduceraţi
pl., 2
Imperativ negativ
nu traducera
sing., 2
nu traduceraţi
pl., 2