Conjugation of the verb TRUNCHIA - Romanian

Infinitiv
a trunchia
Participiu
Gerunziu
trunchiind

Indicativ
eu trunchiez
sing., 1
tu trunchiezi
sing., 2
el/ea trunchiază
sing., 3
noi trunchiem
pl., 1
voi trunchiaţi
pl., 2
ei/ele trunchiază
pl., 3
eu trunchiam
sing., 1
tu trunchiai
sing., 2
el/ea trunchia
sing., 3
noi trunchiam
pl., 1
voi trunchiaţi
pl., 2
ei/ele trunchiau
pl., 3
eu amtrunchiat
sing., 1
tu aitrunchiat
sing., 2
el/eaatrunchiat
sing., 3
noi amtrunchiat
pl., 1
voi aţitrunchiat
pl., 2
ei/ele autrunchiat
pl., 3
eu trunchiai
sing., 1
tu trunchiași
sing., 2
el/ea trunchie
sing., 3
noi trunchiarăm
pl., 1
voi trunchiarăţi
pl., 2
ei/ele trunchiară
pl., 3
eu trunchiasem
sing., 1
tu trunchiaseși
sing., 2
el/ea trunchiase
sing., 3
noi trunchiaserăm
pl., 1
voi trunchiaserăţi
pl., 2
ei/ele trunchiaseră
pl., 3
eu voitrunchia
sing., 1
tu veitrunchia
sing., 2
el/ea vatrunchia
sing., 3
noi vomtrunchia
pl., 1
voi veţitrunchia
pl., 2
ei/ele vortrunchia
pl., 3
eu voi fitrunchiat
sing., 1
tu vei fitrunchiat
sing., 2
el/ea va fitrunchiat
sing., 3
noi vom fitrunchiat
pl., 1
voi veţi fitrunchiat
pl., 2
ei/ele vor fitrunchiat
pl., 3
eu o sătrunchiez
sing., 1
tu o sătrunchiezi
sing., 2
el/ea o sătrunchieze
sing., 3
noi o sătrunchiem
pl., 1
voi o sătrunchiaţi
pl., 2
ei/ele o sătrunchieze
pl., 3
eu am sătrunchiez
sing., 1
tu ai sătrunchiezi
sing., 2
el/ea are sătrunchieze
sing., 3
noi avem sătrunchiem
pl., 1
voi aveţi sătrunchiaţi
pl., 2
ei/ele au sătrunchieze
pl., 3

Conjunctiv
eu trunchiez
sing., 1
tu trunchiezi
sing., 2
el/ea trunchieze
sing., 3
noi trunchiem
pl., 1
voi trunchiaţi
pl., 2
ei/ele trunchieze
pl., 3
eu să fitrunchiat
sing., 1
tu să fitrunchiat
sing., 2
el/ea să fitrunchiat
sing., 3
noi să fitrunchiat
pl., 1
voi să fitrunchiat
pl., 2
ei/ele să fitrunchiat
pl., 3

Condițional
eu trunchia
sing., 1
tu aitrunchia
sing., 2
el/ea artrunchia
sing., 3
noi amtrunchia
pl., 1
voi aţitrunchia
pl., 2
ei/ele artrunchia
pl., 3
eu aş fitrunchiat
sing., 1
tu ai fitrunchiat
sing., 2
el/ea ar fitrunchiat
sing., 3
noi am fitrunchiat
pl., 1
voi aţi fitrunchiat
pl., 2
ei/ele ar fitrunchiat
pl., 3

Imperativ
Imperativ afirmativ
trunchiază
sing., 2
trunchiaţi
pl., 2
Imperativ negativ
nu trunchia
sing., 2
nu trunchiaţi
pl., 2

Search by letter

A B C D E F G H I J L M N O P R S T U V W Z