Conjugation of the verb UIMITE - Romanian

Infinitiv
a uimite
Participiu
uimis
Gerunziu
uimiţând

Indicativ
eu uimiteam
sing., 1
tu uimiteai
sing., 2
el/ea uimitea
sing., 3
noi uimiteam
pl., 1
voi uimiteaţi
pl., 2
ei/ele uimiteau
pl., 3
eu amuimis
sing., 1
tu aiuimis
sing., 2
el/eaauimis
sing., 3
noi amuimis
pl., 1
voi aţiuimis
pl., 2
ei/ele auuimis
pl., 3
eu uimisei
sing., 1
tu uimiseși
sing., 2
el/ea uimise
sing., 3
noi uimiserăm
pl., 1
voi uimiserăţi
pl., 2
ei/ele uimiseră
pl., 3
eu uimisesem
sing., 1
tu uimiseseși
sing., 2
el/ea uimisese
sing., 3
noi uimiseserăm
pl., 1
voi uimiseserăţi
pl., 2
ei/ele uimiseseră
pl., 3
eu voiuimite
sing., 1
tu veiuimite
sing., 2
el/ea vauimite
sing., 3
noi vomuimite
pl., 1
voi veţiuimite
pl., 2
ei/ele voruimite
pl., 3
eu voi fiuimis
sing., 1
tu vei fiuimis
sing., 2
el/ea va fiuimis
sing., 3
noi vom fiuimis
pl., 1
voi veţi fiuimis
pl., 2
ei/ele vor fiuimis
pl., 3
eu o săuimit
sing., 1
tu o săuimiţi
sing., 2
el/ea o săuimită
sing., 3
noi o săuimitem
pl., 1
voi o săuimiteţi
pl., 2
ei/ele o săuimită
pl., 3
eu am săuimit
sing., 1
tu ai săuimiţi
sing., 2
el/ea are săuimită
sing., 3
noi avem săuimitem
pl., 1
voi aveţi săuimiteţi
pl., 2
ei/ele au săuimită
pl., 3

Conjunctiv
eu uimit
sing., 1
tu uimiţi
sing., 2
el/ea uimită
sing., 3
noi uimitem
pl., 1
voi uimiteţi
pl., 2
ei/ele uimită
pl., 3
eu să fiuimis
sing., 1
tu să fiuimis
sing., 2
el/ea să fiuimis
sing., 3
noi să fiuimis
pl., 1
voi să fiuimis
pl., 2
ei/ele să fiuimis
pl., 3

Condițional
eu uimite
sing., 1
tu aiuimite
sing., 2
el/ea aruimite
sing., 3
noi amuimite
pl., 1
voi aţiuimite
pl., 2
ei/ele aruimite
pl., 3
eu aş fiuimis
sing., 1
tu ai fiuimis
sing., 2
el/ea ar fiuimis
sing., 3
noi am fiuimis
pl., 1
voi aţi fiuimis
pl., 2
ei/ele ar fiuimis
pl., 3

Imperativ
Imperativ afirmativ
uimiteţi
pl., 2
Imperativ negativ
nu uimite
sing., 2
nu uimiteţi
pl., 2

S

Synonyms for Uimite

Search by letter

A B C D E F G H I J L M N O P R S T U V W Z