Conjugation of the verb URMEAZS - Romanian

Infinitiv
a urmeazge
Participiu
urmeazs
Gerunziu
urmeazgând

Indicativ
eu urmeazg
sing., 1
tu urmeazgi
sing., 2
el/ea urmeazge
sing., 3
noi urmeazgem
pl., 1
voi urmeazgeţi
pl., 2
ei/ele urmeazg
pl., 3
eu urmeazgeam
sing., 1
tu urmeazgeai
sing., 2
el/ea urmeazgea
sing., 3
noi urmeazgeam
pl., 1
voi urmeazgeaţi
pl., 2
ei/ele urmeazgeau
pl., 3
eu amurmeazs
sing., 1
tu aiurmeazs
sing., 2
el/eaaurmeazs
sing., 3
noi amurmeazs
pl., 1
voi aţiurmeazs
pl., 2
ei/ele auurmeazs
pl., 3
eu urmeazsei
sing., 1
tu urmeazseși
sing., 2
el/ea urmeazse
sing., 3
noi urmeazserăm
pl., 1
voi urmeazserăţi
pl., 2
ei/ele urmeazseră
pl., 3
eu urmeazsesem
sing., 1
tu urmeazseseși
sing., 2
el/ea urmeazsese
sing., 3
noi urmeazseserăm
pl., 1
voi urmeazseserăţi
pl., 2
ei/ele urmeazseseră
pl., 3
eu voiurmeazge
sing., 1
tu veiurmeazge
sing., 2
el/ea vaurmeazge
sing., 3
noi vomurmeazge
pl., 1
voi veţiurmeazge
pl., 2
ei/ele vorurmeazge
pl., 3
eu voi fiurmeazs
sing., 1
tu vei fiurmeazs
sing., 2
el/ea va fiurmeazs
sing., 3
noi vom fiurmeazs
pl., 1
voi veţi fiurmeazs
pl., 2
ei/ele vor fiurmeazs
pl., 3
eu o săurmeazg
sing., 1
tu o săurmeazgi
sing., 2
el/ea o săurmeazgă
sing., 3
noi o săurmeazgem
pl., 1
voi o săurmeazgeţi
pl., 2
ei/ele o săurmeazgă
pl., 3
eu am săurmeazg
sing., 1
tu ai săurmeazgi
sing., 2
el/ea are săurmeazgă
sing., 3
noi avem săurmeazgem
pl., 1
voi aveţi săurmeazgeţi
pl., 2
ei/ele au săurmeazgă
pl., 3

Conjunctiv
eu urmeazg
sing., 1
tu urmeazgi
sing., 2
el/ea urmeazgă
sing., 3
noi urmeazgem
pl., 1
voi urmeazgeţi
pl., 2
ei/ele urmeazgă
pl., 3
eu să fiurmeazs
sing., 1
tu să fiurmeazs
sing., 2
el/ea să fiurmeazs
sing., 3
noi să fiurmeazs
pl., 1
voi să fiurmeazs
pl., 2
ei/ele să fiurmeazs
pl., 3

Condițional
eu urmeazge
sing., 1
tu aiurmeazge
sing., 2
el/ea arurmeazge
sing., 3
noi amurmeazge
pl., 1
voi aţiurmeazge
pl., 2
ei/ele arurmeazge
pl., 3
eu aş fiurmeazs
sing., 1
tu ai fiurmeazs
sing., 2
el/ea ar fiurmeazs
sing., 3
noi am fiurmeazs
pl., 1
voi aţi fiurmeazs
pl., 2
ei/ele ar fiurmeazs
pl., 3

Imperativ
Imperativ afirmativ
urmeazgeţi
pl., 2
Imperativ negativ
nu urmeazge
sing., 2
nu urmeazgeţi
pl., 2

Search by letter

A B C D E F G H I J L M N O P R S T U V W Z