Conjugation of the verb UTI - Romanian

Infinitiv
a uti
Participiu
utit
Gerunziu
utind

Indicativ
eu utesc
sing., 1
tu utești
sing., 2
el/ea utește
sing., 3
noi utim
pl., 1
voi utiţi
pl., 2
ei/ele utesc
pl., 3
eu uteam
sing., 1
tu uteai
sing., 2
el/ea utea
sing., 3
noi uteam
pl., 1
voi uteaţi
pl., 2
ei/ele uteau
pl., 3
eu amutit
sing., 1
tu aiutit
sing., 2
el/eaautit
sing., 3
noi amutit
pl., 1
voi aţiutit
pl., 2
ei/ele auutit
pl., 3
eu utii
sing., 1
tu utiși
sing., 2
el/ea uti
sing., 3
noi utirăm
pl., 1
voi utirăţi
pl., 2
ei/ele utiră
pl., 3
eu utisem
sing., 1
tu utiseși
sing., 2
el/ea utise
sing., 3
noi utiserăm
pl., 1
voi utiserăţi
pl., 2
ei/ele utiseră
pl., 3
eu voiuti
sing., 1
tu veiuti
sing., 2
el/ea vauti
sing., 3
noi vomuti
pl., 1
voi veţiuti
pl., 2
ei/ele voruti
pl., 3
eu voi fiutit
sing., 1
tu vei fiutit
sing., 2
el/ea va fiutit
sing., 3
noi vom fiutit
pl., 1
voi veţi fiutit
pl., 2
ei/ele vor fiutit
pl., 3
eu o săutesc
sing., 1
tu o săutești
sing., 2
el/ea o săutească
sing., 3
noi o săutim
pl., 1
voi o săutiţi
pl., 2
ei/ele o săutească
pl., 3
eu am săutesc
sing., 1
tu ai săutești
sing., 2
el/ea are săutească
sing., 3
noi avem săutim
pl., 1
voi aveţi săutiţi
pl., 2
ei/ele au săutească
pl., 3

Conjunctiv
eu utesc
sing., 1
tu utești
sing., 2
el/ea utească
sing., 3
noi utim
pl., 1
voi utiţi
pl., 2
ei/ele utească
pl., 3
eu să fiutit
sing., 1
tu să fiutit
sing., 2
el/ea să fiutit
sing., 3
noi să fiutit
pl., 1
voi să fiutit
pl., 2
ei/ele să fiutit
pl., 3

Condițional
eu uti
sing., 1
tu aiuti
sing., 2
el/ea aruti
sing., 3
noi amuti
pl., 1
voi aţiuti
pl., 2
ei/ele aruti
pl., 3
eu aş fiutit
sing., 1
tu ai fiutit
sing., 2
el/ea ar fiutit
sing., 3
noi am fiutit
pl., 1
voi aţi fiutit
pl., 2
ei/ele ar fiutit
pl., 3

Imperativ
Imperativ afirmativ
utește
sing., 2
utiţi
pl., 2
Imperativ negativ
nu uti
sing., 2
nu utiţi
pl., 2

Search by letter

A B C D E F G H I J L M N O P R S T U V W Z