Conjugation of the verb VIETI - Romanian
Infinitiv
a viate
Participiu
viătut
Gerunziu
viătând
Indicativ
tu viaţi
sing., 2
el/ea viate
sing., 3
noi viatem
pl., 1
voi viateţi
pl., 2
eu viateam
sing., 1
tu viateai
sing., 2
el/ea viatea
sing., 3
noi viateam
pl., 1
voi viateaţi
pl., 2
ei/ele viateau
pl., 3
eu amviătut
sing., 1
tu aiviătut
sing., 2
el/eaaviătut
sing., 3
noi amviătut
pl., 1
voi aţiviătut
pl., 2
ei/ele auviătut
pl., 3
eu viătui
sing., 1
tu viătuși
sing., 2
el/ea viătu
sing., 3
noi viăturăm
pl., 1
voi viăturăţi
pl., 2
ei/ele viătură
pl., 3
eu viătusem
sing., 1
tu viătuseși
sing., 2
el/ea viătuse
sing., 3
noi viătuserăm
pl., 1
voi viătuserăţi
pl., 2
ei/ele viătuseră
pl., 3
eu voiviate
sing., 1
tu veiviate
sing., 2
el/ea vaviate
sing., 3
noi vomviate
pl., 1
voi veţiviate
pl., 2
ei/ele vorviate
pl., 3
eu voi fiviătut
sing., 1
tu vei fiviătut
sing., 2
el/ea va fiviătut
sing., 3
noi vom fiviătut
pl., 1
voi veţi fiviătut
pl., 2
ei/ele vor fiviătut
pl., 3
eu o săviat
sing., 1
tu o săviaţi
sing., 2
el/ea o săviată
sing., 3
noi o săviatem
pl., 1
voi o săviateţi
pl., 2
ei/ele o săviată
pl., 3
eu am săviat
sing., 1
tu ai săviaţi
sing., 2
el/ea are săviată
sing., 3
noi avem săviatem
pl., 1
voi aveţi săviateţi
pl., 2
ei/ele au săviată
pl., 3
Conjunctiv
eu săviat
sing., 1
tu săviaţi
sing., 2
el/ea săviată
sing., 3
noi săviatem
pl., 1
voi săviateţi
pl., 2
ei/ele săviată
pl., 3
eu să fiviătut
sing., 1
tu să fiviătut
sing., 2
el/ea să fiviătut
sing., 3
noi să fiviătut
pl., 1
voi să fiviătut
pl., 2
ei/ele să fiviătut
pl., 3
Condițional
eu aşviate
sing., 1
tu aiviate
sing., 2
el/ea arviate
sing., 3
noi amviate
pl., 1
voi aţiviate
pl., 2
ei/ele arviate
pl., 3
eu aş fiviătut
sing., 1
tu ai fiviătut
sing., 2
el/ea ar fiviătut
sing., 3
noi am fiviătut
pl., 1
voi aţi fiviătut
pl., 2
ei/ele ar fiviătut
pl., 3
Imperativ
Imperativ afirmativ
viate
sing., 2
viateţi
pl., 2
Imperativ negativ
nu viate
sing., 2
nu viateţi
pl., 2