Conjugation of the verb ALKMAAR - Spanish

Infinitivo
Participo pasado
alkmaado
Gerundio
alkmaando

Indicativo
yo alkmao
sing., 1
alkmaas
sing., 2
él/ella alkmaa
sing., 3
nosotros alkmaamos
pl., 1
vosotros alkmaáis
pl., 2
ellos/ellas alkmaan
pl., 3
yo alkmaaba
sing., 1
alkmaabas
sing., 2
él/ella alkmaaba
sing., 3
nosotros alkmaábamos
pl., 1
vosotros alkmaabais
pl., 2
ellos/ellas alkmaaban
pl., 3
yo alkmaé
sing., 1
alkmaaste
sing., 2
él/ella alkmaó
sing., 3
nosotros alkmaamos
pl., 1
vosotros alkmaasteis
pl., 2
ellos/ellas alkmaaron
pl., 3
yo healkmaado
sing., 1
hasalkmaado
sing., 2
él/ella haalkmaado
sing., 3
nosotros hemosalkmaado
pl., 1
vosotros habéisalkmaado
pl., 2
ellos/ellas hanalkmaado
pl., 3
yo habíaalkmaado
sing., 1
habíasalkmaado
sing., 2
él/ella habíaalkmaado
sing., 3
nosotros habíamosalkmaado
pl., 1
vosotros habíaisalkmaado
pl., 2
ellos/ellas habíanalkmaado
pl., 3
yo hubealkmaado
sing., 1
hubistealkmaado
sing., 2
él/ella huboalkmaado
sing., 3
nosotros hubimosalkmaado
pl., 1
vosotros hubisteisalkmaado
pl., 2
ellos/ellas hubieronalkmaado
pl., 3
yo alkmaaré
sing., 1
alkmaarás
sing., 2
él/ella alkmaará
sing., 3
nosotros alkmaaremos
pl., 1
vosotros alkmaaréis
pl., 2
ellos/ellas alkmaarán
pl., 3
yo habréalkmaado
sing., 1
habrásalkmaado
sing., 2
él/ella habráalkmaado
sing., 3
nosotros habremosalkmaado
pl., 1
vosotros habréisalkmaado
pl., 2
ellos/ellas habránalkmaado
pl., 3

Condicional
yo alkmaaría
sing., 1
alkmaarías
sing., 2
él/ella alkmaaría
sing., 3
nosotros alkmaaríamos
pl., 1
vosotros alkmaaríais
pl., 2
ellos/ellas alkmaarían
pl., 3
yo habríaalkmaado
sing., 1
habríasalkmaado
sing., 2
él/ella habríaalkmaado
sing., 3
nosotros habríamosalkmaado
pl., 1
vosotros habríaisalkmaado
pl., 2
ellos/ellas habríanalkmaado
pl., 3

Subjuntivo
yo alkmae
sing., 1
alkmaes
sing., 2
él/ella alkmae
sing., 3
nosotros alkmaemos
pl., 1
vosotros alkmaéis
pl., 2
ellos/ellas alkmaen
pl., 3
yo alkmaara
sing., 1
alkmaaras
sing., 2
él/ella alkmaara
sing., 3
nosotros alkmaáramos
pl., 1
vosotros alkmaarais
pl., 2
ellos/ellas alkmaaran
pl., 3
yo alkmaase
sing., 1
alkmaases
sing., 2
él/ella alkmaase
sing., 3
nosotros alkmaásemos
pl., 1
vosotros alkmaaseis
pl., 2
ellos/ellas alkmaasen
pl., 3
yo hayaalkmaado
sing., 1
hayasalkmaado
sing., 2
él/ella hayaalkmaado
sing., 3
nosotros hayamosalkmaado
pl., 1
vosotros hayáisalkmaado
pl., 2
ellos/ellas hayanalkmaado
pl., 3
yo hubieraalkmaado
sing., 1
hubierasalkmaado
sing., 2
él/ella hubieraalkmaado
sing., 3
nosotros hubiéramosalkmaado
pl., 1
vosotros hubieraisalkmaado
pl., 2
ellos/ellas hubieranalkmaado
pl., 3
yo hubiesealkmaado
sing., 1
hubiesesalkmaado
sing., 2
él/ella hubiesealkmaado
sing., 3
nosotros hubiésemosalkmaado
pl., 1
vosotros hubieseisalkmaado
pl., 2
ellos/ellas hubiesenalkmaado
pl., 3
Subjuntivo futuro imperfecto
yo alkmaare
sing., 1
alkmaares
sing., 2
él/ella alkmaare
sing., 3
nosotros alkmaáremos
pl., 1
vosotros alkmaareis
pl., 2
ellos/ellas alkmaaren
pl., 3
Subjuntivo futuro perfecto
yo hubierealkmaado
sing., 1
hubieresalkmaado
sing., 2
él/ella hubierealkmaado
sing., 3
nosotros hubiéremosalkmaado
pl., 1
vosotros hubiereisalkmaado
pl., 2
ellos/ellas hubierenalkmaado
pl., 3

Imperativo
Imperativo afirmativo
alkmaa
sing., 2
alkmae
sing., 3
alkmaemos
pl., 1
alkmaad
pl., 2
alkmaen
pl., 3
Imperativo negativo
no alkmaes
sing., 2
no alkmae
sing., 3
no alkmaemos
pl., 1
no alkmaéis
pl., 2
no alkmaen
pl., 3

Search by letter

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z