Conjugation of the verb IZMIR - Spanish

Infinitivo
Participo pasado
izmido
Gerundio
izmiendo

Indicativo
yo izmo
sing., 1
izmes
sing., 2
él/ella izme
sing., 3
nosotros izmimos
pl., 1
vosotros izmís
pl., 2
ellos/ellas izmen
pl., 3
yo izmía
sing., 1
izmías
sing., 2
él/ella izmía
sing., 3
nosotros izmíamos
pl., 1
vosotros izmíais
pl., 2
ellos/ellas izmían
pl., 3
yo izmí
sing., 1
izmiste
sing., 2
él/ella izmió
sing., 3
nosotros izmimos
pl., 1
vosotros izmisteis
pl., 2
ellos/ellas izmieron
pl., 3
yo heizmido
sing., 1
hasizmido
sing., 2
él/ella haizmido
sing., 3
nosotros hemosizmido
pl., 1
vosotros habéisizmido
pl., 2
ellos/ellas hanizmido
pl., 3
yo habíaizmido
sing., 1
habíasizmido
sing., 2
él/ella habíaizmido
sing., 3
nosotros habíamosizmido
pl., 1
vosotros habíaisizmido
pl., 2
ellos/ellas habíanizmido
pl., 3
yo hubeizmido
sing., 1
hubisteizmido
sing., 2
él/ella huboizmido
sing., 3
nosotros hubimosizmido
pl., 1
vosotros hubisteisizmido
pl., 2
ellos/ellas hubieronizmido
pl., 3
yo izmiré
sing., 1
izmirás
sing., 2
él/ella izmirá
sing., 3
nosotros izmiremos
pl., 1
vosotros izmiréis
pl., 2
ellos/ellas izmirán
pl., 3
yo habréizmido
sing., 1
habrásizmido
sing., 2
él/ella habráizmido
sing., 3
nosotros habremosizmido
pl., 1
vosotros habréisizmido
pl., 2
ellos/ellas habránizmido
pl., 3

Condicional
yo izmiría
sing., 1
izmirías
sing., 2
él/ella izmiría
sing., 3
nosotros izmiríamos
pl., 1
vosotros izmiríais
pl., 2
ellos/ellas izmirían
pl., 3
yo habríaizmido
sing., 1
habríasizmido
sing., 2
él/ella habríaizmido
sing., 3
nosotros habríamosizmido
pl., 1
vosotros habríaisizmido
pl., 2
ellos/ellas habríanizmido
pl., 3

Subjuntivo
yo izma
sing., 1
izmas
sing., 2
él/ella izma
sing., 3
nosotros izmamos
pl., 1
vosotros izmáis
pl., 2
ellos/ellas izman
pl., 3
yo izmiera
sing., 1
izmieras
sing., 2
él/ella izmiera
sing., 3
nosotros izmiéramos
pl., 1
vosotros izmierais
pl., 2
ellos/ellas izmieran
pl., 3
yo izmiese
sing., 1
izmieses
sing., 2
él/ella izmiese
sing., 3
nosotros izmiésemos
pl., 1
vosotros izmieseis
pl., 2
ellos/ellas izmiesen
pl., 3
yo hayaizmido
sing., 1
hayasizmido
sing., 2
él/ella hayaizmido
sing., 3
nosotros hayamosizmido
pl., 1
vosotros hayáisizmido
pl., 2
ellos/ellas hayanizmido
pl., 3
yo hubieraizmido
sing., 1
hubierasizmido
sing., 2
él/ella hubieraizmido
sing., 3
nosotros hubiéramosizmido
pl., 1
vosotros hubieraisizmido
pl., 2
ellos/ellas hubieranizmido
pl., 3
yo hubieseizmido
sing., 1
hubiesesizmido
sing., 2
él/ella hubieseizmido
sing., 3
nosotros hubiésemosizmido
pl., 1
vosotros hubieseisizmido
pl., 2
ellos/ellas hubiesenizmido
pl., 3
Subjuntivo futuro imperfecto
yo izmiere
sing., 1
izmieres
sing., 2
él/ella izmiere
sing., 3
nosotros izmiéremos
pl., 1
vosotros izmiereis
pl., 2
ellos/ellas izmieren
pl., 3
Subjuntivo futuro perfecto
yo hubiereizmido
sing., 1
hubieresizmido
sing., 2
él/ella hubiereizmido
sing., 3
nosotros hubiéremosizmido
pl., 1
vosotros hubiereisizmido
pl., 2
ellos/ellas hubierenizmido
pl., 3

Imperativo
Imperativo afirmativo
izme
sing., 2
izma
sing., 3
izmamos
pl., 1
izmid
pl., 2
izman
pl., 3
Imperativo negativo
no izmas
sing., 2
no izma
sing., 3
no izmamos
pl., 1
no izmáis
pl., 2
no izman
pl., 3

Search by letter

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z