Conjugation of the verb ORU-FOGAR - Spanish

Infinitivo
Participo pasado
oru-fogado
Gerundio
oru-fogando

Indicativo
yo oru-fogo
sing., 1
oru-fogas
sing., 2
él/ella oru-foga
sing., 3
nosotros oru-fogamos
pl., 1
vosotros oru-fogáis
pl., 2
ellos/ellas oru-fogan
pl., 3
yo oru-fogaba
sing., 1
oru-fogabas
sing., 2
él/ella oru-fogaba
sing., 3
nosotros oru-fogábamos
pl., 1
vosotros oru-fogabais
pl., 2
ellos/ellas oru-fogaban
pl., 3
yo oru-fogué
sing., 1
oru-fogaste
sing., 2
él/ella oru-fogó
sing., 3
nosotros oru-fogamos
pl., 1
vosotros oru-fogasteis
pl., 2
ellos/ellas oru-fogaron
pl., 3
yo heoru-fogado
sing., 1
hasoru-fogado
sing., 2
él/ella haoru-fogado
sing., 3
nosotros hemosoru-fogado
pl., 1
vosotros habéisoru-fogado
pl., 2
ellos/ellas hanoru-fogado
pl., 3
yo habíaoru-fogado
sing., 1
habíasoru-fogado
sing., 2
él/ella habíaoru-fogado
sing., 3
nosotros habíamosoru-fogado
pl., 1
vosotros habíaisoru-fogado
pl., 2
ellos/ellas habíanoru-fogado
pl., 3
yo hubeoru-fogado
sing., 1
hubisteoru-fogado
sing., 2
él/ella hubooru-fogado
sing., 3
nosotros hubimosoru-fogado
pl., 1
vosotros hubisteisoru-fogado
pl., 2
ellos/ellas hubieronoru-fogado
pl., 3
yo oru-fogaré
sing., 1
oru-fogarás
sing., 2
él/ella oru-fogará
sing., 3
nosotros oru-fogaremos
pl., 1
vosotros oru-fogaréis
pl., 2
ellos/ellas oru-fogarán
pl., 3
yo habréoru-fogado
sing., 1
habrásoru-fogado
sing., 2
él/ella habráoru-fogado
sing., 3
nosotros habremosoru-fogado
pl., 1
vosotros habréisoru-fogado
pl., 2
ellos/ellas habránoru-fogado
pl., 3

Condicional
yo oru-fogaría
sing., 1
oru-fogarías
sing., 2
él/ella oru-fogaría
sing., 3
nosotros oru-fogaríamos
pl., 1
vosotros oru-fogaríais
pl., 2
ellos/ellas oru-fogarían
pl., 3
yo habríaoru-fogado
sing., 1
habríasoru-fogado
sing., 2
él/ella habríaoru-fogado
sing., 3
nosotros habríamosoru-fogado
pl., 1
vosotros habríaisoru-fogado
pl., 2
ellos/ellas habríanoru-fogado
pl., 3

Subjuntivo
yo oru-fogue
sing., 1
oru-fogues
sing., 2
él/ella oru-fogue
sing., 3
nosotros oru-foguemos
pl., 1
vosotros oru-foguéis
pl., 2
ellos/ellas oru-foguen
pl., 3
yo oru-fogara
sing., 1
oru-fogaras
sing., 2
él/ella oru-fogara
sing., 3
nosotros oru-fogáramos
pl., 1
vosotros oru-fogarais
pl., 2
ellos/ellas oru-fogaran
pl., 3
yo oru-fogase
sing., 1
oru-fogases
sing., 2
él/ella oru-fogase
sing., 3
nosotros oru-fogásemos
pl., 1
vosotros oru-fogaseis
pl., 2
ellos/ellas oru-fogasen
pl., 3
yo hayaoru-fogado
sing., 1
hayasoru-fogado
sing., 2
él/ella hayaoru-fogado
sing., 3
nosotros hayamosoru-fogado
pl., 1
vosotros hayáisoru-fogado
pl., 2
ellos/ellas hayanoru-fogado
pl., 3
yo hubieraoru-fogado
sing., 1
hubierasoru-fogado
sing., 2
él/ella hubieraoru-fogado
sing., 3
nosotros hubiéramosoru-fogado
pl., 1
vosotros hubieraisoru-fogado
pl., 2
ellos/ellas hubieranoru-fogado
pl., 3
yo hubieseoru-fogado
sing., 1
hubiesesoru-fogado
sing., 2
él/ella hubieseoru-fogado
sing., 3
nosotros hubiésemosoru-fogado
pl., 1
vosotros hubieseisoru-fogado
pl., 2
ellos/ellas hubiesenoru-fogado
pl., 3
Subjuntivo futuro imperfecto
yo oru-fogare
sing., 1
oru-fogares
sing., 2
él/ella oru-fogare
sing., 3
nosotros oru-fogáremos
pl., 1
vosotros oru-fogareis
pl., 2
ellos/ellas oru-fogaren
pl., 3
Subjuntivo futuro perfecto
yo hubiereoru-fogado
sing., 1
hubieresoru-fogado
sing., 2
él/ella hubiereoru-fogado
sing., 3
nosotros hubiéremosoru-fogado
pl., 1
vosotros hubiereisoru-fogado
pl., 2
ellos/ellas hubierenoru-fogado
pl., 3

Imperativo
Imperativo afirmativo
oru-foga
sing., 2
oru-fogue
sing., 3
oru-foguemos
pl., 1
oru-fogad
pl., 2
oru-foguen
pl., 3
Imperativo negativo
no oru-fogues
sing., 2
no oru-fogue
sing., 3
no oru-foguemos
pl., 1
no oru-foguéis
pl., 2
no oru-foguen
pl., 3

Search by letter

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z