Conjugation of the verb QIQIHAR - Spanish

jiutai
Infinitivo
Participo pasado
qiqihado
Gerundio
qiqihando

Indicativo
yo qiqiho
sing., 1
qiqihas
sing., 2
él/ella qiqiha
sing., 3
nosotros qiqihamos
pl., 1
vosotros qiqiháis
pl., 2
ellos/ellas qiqihan
pl., 3
yo qiqihaba
sing., 1
qiqihabas
sing., 2
él/ella qiqihaba
sing., 3
nosotros qiqihábamos
pl., 1
vosotros qiqihabais
pl., 2
ellos/ellas qiqihaban
pl., 3
yo qiqihé
sing., 1
qiqihaste
sing., 2
él/ella qiqihó
sing., 3
nosotros qiqihamos
pl., 1
vosotros qiqihasteis
pl., 2
ellos/ellas qiqiharon
pl., 3
yo heqiqihado
sing., 1
hasqiqihado
sing., 2
él/ella haqiqihado
sing., 3
nosotros hemosqiqihado
pl., 1
vosotros habéisqiqihado
pl., 2
ellos/ellas hanqiqihado
pl., 3
yo habíaqiqihado
sing., 1
habíasqiqihado
sing., 2
él/ella habíaqiqihado
sing., 3
nosotros habíamosqiqihado
pl., 1
vosotros habíaisqiqihado
pl., 2
ellos/ellas habíanqiqihado
pl., 3
yo hubeqiqihado
sing., 1
hubisteqiqihado
sing., 2
él/ella huboqiqihado
sing., 3
nosotros hubimosqiqihado
pl., 1
vosotros hubisteisqiqihado
pl., 2
ellos/ellas hubieronqiqihado
pl., 3
yo qiqiharé
sing., 1
qiqiharás
sing., 2
él/ella qiqihará
sing., 3
nosotros qiqiharemos
pl., 1
vosotros qiqiharéis
pl., 2
ellos/ellas qiqiharán
pl., 3
yo habréqiqihado
sing., 1
habrásqiqihado
sing., 2
él/ella habráqiqihado
sing., 3
nosotros habremosqiqihado
pl., 1
vosotros habréisqiqihado
pl., 2
ellos/ellas habránqiqihado
pl., 3

Condicional
yo qiqiharía
sing., 1
qiqiharías
sing., 2
él/ella qiqiharía
sing., 3
nosotros qiqiharíamos
pl., 1
vosotros qiqiharíais
pl., 2
ellos/ellas qiqiharían
pl., 3
yo habríaqiqihado
sing., 1
habríasqiqihado
sing., 2
él/ella habríaqiqihado
sing., 3
nosotros habríamosqiqihado
pl., 1
vosotros habríaisqiqihado
pl., 2
ellos/ellas habríanqiqihado
pl., 3

Subjuntivo
yo qiqihe
sing., 1
qiqihes
sing., 2
él/ella qiqihe
sing., 3
nosotros qiqihemos
pl., 1
vosotros qiqihéis
pl., 2
ellos/ellas qiqihen
pl., 3
yo qiqihara
sing., 1
qiqiharas
sing., 2
él/ella qiqihara
sing., 3
nosotros qiqiháramos
pl., 1
vosotros qiqiharais
pl., 2
ellos/ellas qiqiharan
pl., 3
yo qiqihase
sing., 1
qiqihases
sing., 2
él/ella qiqihase
sing., 3
nosotros qiqihásemos
pl., 1
vosotros qiqihaseis
pl., 2
ellos/ellas qiqihasen
pl., 3
yo hayaqiqihado
sing., 1
hayasqiqihado
sing., 2
él/ella hayaqiqihado
sing., 3
nosotros hayamosqiqihado
pl., 1
vosotros hayáisqiqihado
pl., 2
ellos/ellas hayanqiqihado
pl., 3
yo hubieraqiqihado
sing., 1
hubierasqiqihado
sing., 2
él/ella hubieraqiqihado
sing., 3
nosotros hubiéramosqiqihado
pl., 1
vosotros hubieraisqiqihado
pl., 2
ellos/ellas hubieranqiqihado
pl., 3
yo hubieseqiqihado
sing., 1
hubiesesqiqihado
sing., 2
él/ella hubieseqiqihado
sing., 3
nosotros hubiésemosqiqihado
pl., 1
vosotros hubieseisqiqihado
pl., 2
ellos/ellas hubiesenqiqihado
pl., 3
Subjuntivo futuro imperfecto
yo qiqihare
sing., 1
qiqihares
sing., 2
él/ella qiqihare
sing., 3
nosotros qiqiháremos
pl., 1
vosotros qiqihareis
pl., 2
ellos/ellas qiqiharen
pl., 3
Subjuntivo futuro perfecto
yo hubiereqiqihado
sing., 1
hubieresqiqihado
sing., 2
él/ella hubiereqiqihado
sing., 3
nosotros hubiéremosqiqihado
pl., 1
vosotros hubiereisqiqihado
pl., 2
ellos/ellas hubierenqiqihado
pl., 3

Imperativo
Imperativo afirmativo
qiqiha
sing., 2
qiqihe
sing., 3
qiqihemos
pl., 1
qiqihad
pl., 2
qiqihen
pl., 3
Imperativo negativo
no qiqihes
sing., 2
no qiqihe
sing., 3
no qiqihemos
pl., 1
no qiqihéis
pl., 2
no qiqihen
pl., 3

Search by letter

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z