Conjugation of the verb TARKIR - Spanish
Indicativo
yo tarko
sing., 1
tú tarkes
sing., 2
él/ella tarke
sing., 3
nosotros tarkimos
pl., 1
vosotros tarkís
pl., 2
ellos/ellas tarken
pl., 3
yo tarkía
sing., 1
tú tarkías
sing., 2
él/ella tarkía
sing., 3
nosotros tarkíamos
pl., 1
vosotros tarkíais
pl., 2
ellos/ellas tarkían
pl., 3
yo tarkí
sing., 1
tú tarkiste
sing., 2
él/ella tarkió
sing., 3
nosotros tarkimos
pl., 1
vosotros tarkisteis
pl., 2
ellos/ellas tarkieron
pl., 3
yo hetarkido
sing., 1
tú hastarkido
sing., 2
él/ella hatarkido
sing., 3
nosotros hemostarkido
pl., 1
vosotros habéistarkido
pl., 2
ellos/ellas hantarkido
pl., 3
yo habíatarkido
sing., 1
tú habíastarkido
sing., 2
él/ella habíatarkido
sing., 3
nosotros habíamostarkido
pl., 1
vosotros habíaistarkido
pl., 2
ellos/ellas habíantarkido
pl., 3
yo hubetarkido
sing., 1
tú hubistetarkido
sing., 2
él/ella hubotarkido
sing., 3
nosotros hubimostarkido
pl., 1
vosotros hubisteistarkido
pl., 2
ellos/ellas hubierontarkido
pl., 3
yo tarkiré
sing., 1
tú tarkirás
sing., 2
él/ella tarkirá
sing., 3
nosotros tarkiremos
pl., 1
vosotros tarkiréis
pl., 2
ellos/ellas tarkirán
pl., 3
yo habrétarkido
sing., 1
tú habrástarkido
sing., 2
él/ella habrátarkido
sing., 3
nosotros habremostarkido
pl., 1
vosotros habréistarkido
pl., 2
ellos/ellas habrántarkido
pl., 3
Condicional
yo tarkiría
sing., 1
tú tarkirías
sing., 2
él/ella tarkiría
sing., 3
nosotros tarkiríamos
pl., 1
vosotros tarkiríais
pl., 2
ellos/ellas tarkirían
pl., 3
yo habríatarkido
sing., 1
tú habríastarkido
sing., 2
él/ella habríatarkido
sing., 3
nosotros habríamostarkido
pl., 1
vosotros habríaistarkido
pl., 2
ellos/ellas habríantarkido
pl., 3
Subjuntivo
yo tarka
sing., 1
tú tarkas
sing., 2
él/ella tarka
sing., 3
nosotros tarkamos
pl., 1
vosotros tarkáis
pl., 2
yo tarkiera
sing., 1
tú tarkieras
sing., 2
él/ella tarkiera
sing., 3
nosotros tarkiéramos
pl., 1
vosotros tarkierais
pl., 2
ellos/ellas tarkieran
pl., 3
yo tarkiese
sing., 1
tú tarkieses
sing., 2
él/ella tarkiese
sing., 3
nosotros tarkiésemos
pl., 1
vosotros tarkieseis
pl., 2
ellos/ellas tarkiesen
pl., 3
yo hayatarkido
sing., 1
tú hayastarkido
sing., 2
él/ella hayatarkido
sing., 3
nosotros hayamostarkido
pl., 1
vosotros hayáistarkido
pl., 2
ellos/ellas hayantarkido
pl., 3
yo hubieratarkido
sing., 1
tú hubierastarkido
sing., 2
él/ella hubieratarkido
sing., 3
nosotros hubiéramostarkido
pl., 1
vosotros hubieraistarkido
pl., 2
ellos/ellas hubierantarkido
pl., 3
yo hubiesetarkido
sing., 1
tú hubiesestarkido
sing., 2
él/ella hubiesetarkido
sing., 3
nosotros hubiésemostarkido
pl., 1
vosotros hubieseistarkido
pl., 2
ellos/ellas hubiesentarkido
pl., 3
Subjuntivo futuro imperfecto
yo tarkiere
sing., 1
tú tarkieres
sing., 2
él/ella tarkiere
sing., 3
nosotros tarkiéremos
pl., 1
vosotros tarkiereis
pl., 2
ellos/ellas tarkieren
pl., 3
Subjuntivo futuro perfecto
yo hubieretarkido
sing., 1
tú hubierestarkido
sing., 2
él/ella hubieretarkido
sing., 3
nosotros hubiéremostarkido
pl., 1
vosotros hubiereistarkido
pl., 2
ellos/ellas hubierentarkido
pl., 3
Imperativo
Imperativo afirmativo
Imperativo negativo
no tarkas
sing., 2
no tarka
sing., 3
no tarkamos
pl., 1
no tarkáis
pl., 2
no tarkan
pl., 3