Conjugation of the verb TIER - Spanish

Infinitivo
Participo pasado
tiído
Gerundio
tiyendo

Indicativo
yo tiyo
sing., 1
nosotros tiemos
pl., 1
vosotros tiéis
pl., 2
yo tiía
sing., 1
tiías
sing., 2
él/ella tiía
sing., 3
nosotros tiíamos
pl., 1
vosotros tiíais
pl., 2
ellos/ellas tiían
pl., 3
yo tií
sing., 1
tiíste
sing., 2
él/ella tiyó
sing., 3
nosotros tiímos
pl., 1
vosotros tiísteis
pl., 2
ellos/ellas tiyeron
pl., 3
yo hetiído
sing., 1
hastiído
sing., 2
él/ella hatiído
sing., 3
nosotros hemostiído
pl., 1
vosotros habéistiído
pl., 2
ellos/ellas hantiído
pl., 3
yo habíatiído
sing., 1
habíastiído
sing., 2
él/ella habíatiído
sing., 3
nosotros habíamostiído
pl., 1
vosotros habíaistiído
pl., 2
ellos/ellas habíantiído
pl., 3
yo hubetiído
sing., 1
hubistetiído
sing., 2
él/ella hubotiído
sing., 3
nosotros hubimostiído
pl., 1
vosotros hubisteistiído
pl., 2
ellos/ellas hubierontiído
pl., 3
yo tieré
sing., 1
tierás
sing., 2
él/ella tierá
sing., 3
nosotros tieremos
pl., 1
vosotros tieréis
pl., 2
ellos/ellas tierán
pl., 3
yo habrétiído
sing., 1
habrástiído
sing., 2
él/ella habrátiído
sing., 3
nosotros habremostiído
pl., 1
vosotros habréistiído
pl., 2
ellos/ellas habrántiído
pl., 3

Condicional
yo tiería
sing., 1
tierías
sing., 2
él/ella tiería
sing., 3
nosotros tieríamos
pl., 1
vosotros tieríais
pl., 2
ellos/ellas tierían
pl., 3
yo habríatiído
sing., 1
habríastiído
sing., 2
él/ella habríatiído
sing., 3
nosotros habríamostiído
pl., 1
vosotros habríaistiído
pl., 2
ellos/ellas habríantiído
pl., 3

Subjuntivo
tiyas
sing., 2
nosotros tiyamos
pl., 1
vosotros tiyáis
pl., 2
ellos/ellas tiyan
pl., 3
yo tiyera
sing., 1
tiyeras
sing., 2
él/ella tiyera
sing., 3
nosotros tiyéramos
pl., 1
vosotros tiyerais
pl., 2
ellos/ellas tiyeran
pl., 3
yo tiyese
sing., 1
tiyeses
sing., 2
él/ella tiyese
sing., 3
nosotros tiyésemos
pl., 1
vosotros tiyeseis
pl., 2
ellos/ellas tiyesen
pl., 3
yo hayatiído
sing., 1
hayastiído
sing., 2
él/ella hayatiído
sing., 3
nosotros hayamostiído
pl., 1
vosotros hayáistiído
pl., 2
ellos/ellas hayantiído
pl., 3
yo hubieratiído
sing., 1
hubierastiído
sing., 2
él/ella hubieratiído
sing., 3
nosotros hubiéramostiído
pl., 1
vosotros hubieraistiído
pl., 2
ellos/ellas hubierantiído
pl., 3
yo hubiesetiído
sing., 1
hubiesestiído
sing., 2
él/ella hubiesetiído
sing., 3
nosotros hubiésemostiído
pl., 1
vosotros hubieseistiído
pl., 2
ellos/ellas hubiesentiído
pl., 3
Subjuntivo futuro imperfecto
yo tiyere
sing., 1
tiyeres
sing., 2
él/ella tiyere
sing., 3
nosotros tiyéremos
pl., 1
vosotros tiyereis
pl., 2
ellos/ellas tiyeren
pl., 3
Subjuntivo futuro perfecto
yo hubieretiído
sing., 1
hubierestiído
sing., 2
él/ella hubieretiído
sing., 3
nosotros hubiéremostiído
pl., 1
vosotros hubiereistiído
pl., 2
ellos/ellas hubierentiído
pl., 3

Imperativo
Imperativo afirmativo
tiyamos
pl., 1
tiyan
pl., 3
Imperativo negativo
no tiyas
sing., 2
no tiya
sing., 3
no tiyamos
pl., 1
no tiyáis
pl., 2
no tiyan
pl., 3

Search by letter

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z