Declension of the word AALLOKKEISIINI - Finnish
Singular
aalloke
nominative
aalloketta
partitive
aallokkeen
genitive
aalloke
accusative
aallokkeessa
inessive
aallokkeesta
elative
aallokkeeseen
illative
aallokkeella
adessive
aallokkeelta
ablative
aallokkeelle
allative
aallokkeena
essive
aallokkeeksi
translative
aallokkeetta
abessive
Show more
Plural
aallokkeet
nominative
aallokkeita
partitive
aallokkeiden
genitive
aallokkeet
accusative
aallokkeissa
inessive
aallokkeista
elative
aallokkeisiin
illative
aallokkeilla
adessive
aallokkeilta
ablative
aallokkeille
allative
aallokkeina
essive
aallokkeiksi
translative
aallokkeitta
abessive
aallokkein
instructive
aallokkeineni
comitative
Show more