Declension of the word ETUKORTEILLEEN - Finnish
Singular
etukortti
nominative
etukorttia
partitive
etukortin
genitive
etukortti
accusative
etukortissa
inessive
etukortista
elative
etukorttiin
illative
etukortilla
adessive
etukortilta
ablative
etukortille
allative
etukorttina
essive
etukortiksi
translative
etukortitta
abessive
Show more
Plural
etukortit
nominative
etukortteja
partitive
etukorttien
genitive
etukortit
accusative
etukorteissa
inessive
etukorteista
elative
etukortteihin
illative
etukorteilla
adessive
etukorteilta
ablative
etukorteille
allative
etukortteina
essive
etukorteiksi
translative
etukorteitta
abessive
etukortein
instructive
etukortteineni
comitative
Show more