Declension of the word ETUKORTEILLEEN
- Finnish
Singular
etukortti
nominative
nominative
etukorttia
partitive
partitive
etukortin
genitive
genitive
etukortti
accusative
accusative
etukortissa
inessive
inessive
etukortista
elative
elative
etukorttiin
illative
illative
etukortilla
adessive
adessive
etukortilta
ablative
ablative
etukortille
allative
allative
etukorttina
essive
essive
etukortiksi
translative
translative
etukortitta
abessive
abessive
Show more
Plural
etukortit
nominative
nominative
etukortteja
partitive
partitive
etukorttien
genitive
genitive
etukortit
accusative
accusative
etukorteissa
inessive
inessive
etukorteista
elative
elative
etukortteihin
illative
illative
etukorteilla
adessive
adessive
etukorteilta
ablative
ablative
etukorteille
allative
allative
etukortteina
essive
essive
etukorteiksi
translative
translative
etukorteitta
abessive
abessive
etukortein
instructive
instructive
etukortteineni
comitative
comitative
Show more