Declension of the word KAHUJYVINENNE - Finnish
Singular
kahujyvä
nominative
kahujyvää
partitive
kahujyvän
genitive
kahujyvä
accusative
kahujyvässä
inessive
kahujyvästä
elative
kahujyvään
illative
kahujyvällä
adessive
kahujyvältä
ablative
kahujyvälle
allative
kahujyvänä
essive
kahujyväksi
translative
kahujyvättä
abessive
Show more
Plural
kahujyvät
nominative
kahujyviä
partitive
kahujyvien
genitive
kahujyvät
accusative
kahujyvissä
inessive
kahujyvistä
elative
kahujyviin
illative
kahujyvillä
adessive
kahujyviltä
ablative
kahujyville
allative
kahujyvinä
essive
kahujyviksi
translative
kahujyvittä
abessive
kahujyvin
instructive
kahujyvineni
comitative
Show more