Declension of the word KAHUJYVINENNE
- Finnish
Singular
kahujyvä
nominative
nominative
kahujyvää
partitive
partitive
kahujyvän
genitive
genitive
kahujyvä
accusative
accusative
kahujyvässä
inessive
inessive
kahujyvästä
elative
elative
kahujyvään
illative
illative
kahujyvällä
adessive
adessive
kahujyvältä
ablative
ablative
kahujyvälle
allative
allative
kahujyvänä
essive
essive
kahujyväksi
translative
translative
kahujyvättä
abessive
abessive
Show more
Plural
kahujyvät
nominative
nominative
kahujyviä
partitive
partitive
kahujyvien
genitive
genitive
kahujyvät
accusative
accusative
kahujyvissä
inessive
inessive
kahujyvistä
elative
elative
kahujyviin
illative
illative
kahujyvillä
adessive
adessive
kahujyviltä
ablative
ablative
kahujyville
allative
allative
kahujyvinä
essive
essive
kahujyviksi
translative
translative
kahujyvittä
abessive
abessive
kahujyvin
instructive
instructive
kahujyvineni
comitative
comitative
Show more