Declension of the word LAHJOMISIINI - Finnish
Singular
lahjomista
partitive
lahjomisen
genitive
lahjomisessa
inessive
lahjomisesta
elative
lahjomiseen
illative
lahjomisella
adessive
lahjomiselta
ablative
lahjomiselle
allative
lahjomisena
essive
lahjomiseksi
translative
lahjomisetta
abessive
Show more
Plural
lahjomiset
nominative
lahjomisia
partitive
lahjomisten
genitive
lahjomiset
accusative
lahjomisissa
inessive
lahjomisista
elative
lahjomisiin
illative
lahjomisilla
adessive
lahjomisilta
ablative
lahjomisille
allative
lahjomisina
essive
lahjomisiksi
translative
lahjomisitta
abessive
lahjomisin
instructive
lahjomisineni
comitative
Show more