Declension of the word MAATTAMISIINI - Finnish
Singular
maattaminen
nominative
maattamista
partitive
maattamisen
genitive
maattaminen
accusative
maattamisessa
inessive
maattamisesta
elative
maattamiseen
illative
maattamisella
adessive
maattamiselta
ablative
maattamiselle
allative
maattamisena
essive
maattamiseksi
translative
maattamisetta
abessive
Show more
Plural
maattamiset
nominative
maattamisia
partitive
maattamisten
genitive
maattamiset
accusative
maattamisissa
inessive
maattamisista
elative
maattamisiin
illative
maattamisilla
adessive
maattamisilta
ablative
maattamisille
allative
maattamisina
essive
maattamisiksi
translative
maattamisitta
abessive
maattamisin
instructive
maattamisineni
comitative
Show more