Declension of the word MAATTAMISIINI
- Finnish
Singular
maattaminen
nominative
nominative
maattamista
partitive
partitive
maattamisen
genitive
genitive
maattaminen
accusative
accusative
maattamisessa
inessive
inessive
maattamisesta
elative
elative
maattamiseen
illative
illative
maattamisella
adessive
adessive
maattamiselta
ablative
ablative
maattamiselle
allative
allative
maattamisena
essive
essive
maattamiseksi
translative
translative
maattamisetta
abessive
abessive
Show more
Plural
maattamiset
nominative
nominative
maattamisia
partitive
partitive
maattamisten
genitive
genitive
maattamiset
accusative
accusative
maattamisissa
inessive
inessive
maattamisista
elative
elative
maattamisiin
illative
illative
maattamisilla
adessive
adessive
maattamisilta
ablative
ablative
maattamisille
allative
allative
maattamisina
essive
essive
maattamisiksi
translative
translative
maattamisitta
abessive
abessive
maattamisin
instructive
instructive
maattamisineni
comitative
comitative
Show more