Declension of the word PELLINNUORIESI - Finnish
Singular
pellinnuora
nominative
pellinnuoraa
partitive
pellinnuoran
genitive
pellinnuora
accusative
pellinnuorassa
inessive
pellinnuorasta
elative
pellinnuoraan
illative
pellinnuoralla
adessive
pellinnuoralta
ablative
pellinnuoralle
allative
pellinnuorana
essive
pellinnuoraksi
translative
pellinnuoratta
abessive
Show more
Plural
pellinnuorat
nominative
pellinnuoria
partitive
pellinnuorien
genitive
pellinnuorat
accusative
pellinnuorissa
inessive
pellinnuorista
elative
pellinnuoriin
illative
pellinnuorilla
adessive
pellinnuorilta
ablative
pellinnuorille
allative
pellinnuorina
essive
pellinnuoriksi
translative
pellinnuoritta
abessive
pellinnuorin
instructive
pellinnuorineni
comitative
Show more