Declension of the word PELLINNUORIESI
- Finnish
Singular
pellinnuora
nominative
nominative
pellinnuoraa
partitive
partitive
pellinnuoran
genitive
genitive
pellinnuora
accusative
accusative
pellinnuorassa
inessive
inessive
pellinnuorasta
elative
elative
pellinnuoraan
illative
illative
pellinnuoralla
adessive
adessive
pellinnuoralta
ablative
ablative
pellinnuoralle
allative
allative
pellinnuorana
essive
essive
pellinnuoraksi
translative
translative
pellinnuoratta
abessive
abessive
Show more
Plural
pellinnuorat
nominative
nominative
pellinnuoria
partitive
partitive
pellinnuorien
genitive
genitive
pellinnuorat
accusative
accusative
pellinnuorissa
inessive
inessive
pellinnuorista
elative
elative
pellinnuoriin
illative
illative
pellinnuorilla
adessive
adessive
pellinnuorilta
ablative
ablative
pellinnuorille
allative
allative
pellinnuorina
essive
essive
pellinnuoriksi
translative
translative
pellinnuoritta
abessive
abessive
pellinnuorin
instructive
instructive
pellinnuorineni
comitative
comitative
Show more