Declension of the word PEPSIINIINNE
- Finnish
Singular
pepsiiniä
partitive
partitive
pepsiinin
genitive
genitive
pepsiinissä
inessive
inessive
pepsiinistä
elative
elative
pepsiiniin
illative
illative
pepsiinillä
adessive
adessive
pepsiiniltä
ablative
ablative
pepsiinille
allative
allative
pepsiininä
essive
essive
pepsiiniksi
translative
translative
pepsiinittä
abessive
abessive
Show more
Plural
pepsiinit
nominative
nominative
pepsiinejä
partitive
partitive
pepsiinien
genitive
genitive
pepsiinit
accusative
accusative
pepsiineissä
inessive
inessive
pepsiineistä
elative
elative
pepsiineihin
illative
illative
pepsiineillä
adessive
adessive
pepsiineiltä
ablative
ablative
pepsiineille
allative
allative
pepsiineinä
essive
essive
pepsiineiksi
translative
translative
pepsiineittä
abessive
abessive
pepsiinein
instructive
instructive
pepsiineineni
comitative
comitative
Show more