Declension of the word VOIKUKAN
- Finnish
Singular
voikukkaa
partitive
partitive
voikukassa
inessive
inessive
voikukasta
elative
elative
voikukkaan
illative
illative
voikukalla
adessive
adessive
voikukalta
ablative
ablative
voikukalle
allative
allative
voikukkana
essive
essive
voikukaksi
translative
translative
voikukatta
abessive
abessive
Show more
Plural
voikukkien
genitive
genitive
voikukissa
inessive
inessive
voikukista
elative
elative
voikukkiin
illative
illative
voikukilla
adessive
adessive
voikukilta
ablative
ablative
voikukille
allative
allative
voikukkina
essive
essive
voikukiksi
translative
translative
voikukitta
abessive
abessive
voikukin
instructive
instructive
voikukkineni
comitative
comitative
Show more