Sanan LAINEN deklinaatio
- Suomi
Singular
laisen
genitive
genitive
laisessa
inessive
inessive
laisesta
elative
elative
laiseen
illative
illative
laisella
adessive
adessive
laiselta
ablative
ablative
laiselle
allative
allative
laisena
essive
essive
laiseksi
translative
translative
laisetta
abessive
abessive
Näytä lisää
Plural
laiset
nominative
nominative
laisia
partitive
partitive
laisten
genitive
genitive
laiset
accusative
accusative
laisissa
inessive
inessive
laisista
elative
elative
laisiin
illative
illative
laisilla
adessive
adessive
laisilta
ablative
ablative
laisille
allative
allative
laisina
essive
essive
laisiksi
translative
translative
laisitta
abessive
abessive
laisin
instructive
instructive
laisine
comitative
comitative
Näytä lisää
Comparison of adjectives
Comparative
laisempi
Superlative
laisin