Sanan LAINI deklinaatio - Suomi
Singular
laini
nominative
lainia
partitive
lainin
genitive
laini
accusative
lainissa
inessive
lainista
elative
lainiin
illative
lainilla
adessive
lainilta
ablative
lainille
allative
lainina
essive
lainiksi
translative
lainitta
abessive
Näytä lisää
Plural
lainit
nominative
laineja
partitive
lainien
genitive
lainit
accusative
laineissa
inessive
laineista
elative
laineihin
illative
laineilla
adessive
laineilta
ablative
laineille
allative
laineina
essive
laineiksi
translative
laineitta
abessive
lainein
instructive
laineineni
comitative
Näytä lisää