Sanan MATONEN deklinaatio - Suomi
Singular
matosen
genitive
matosessa
inessive
matosesta
elative
matoseen
illative
matosella
adessive
matoselta
ablative
matoselle
allative
matosena
essive
matoseksi
translative
matosetta
abessive
Näytä lisää
Plural
matoset
nominative
matosia
partitive
matosten
genitive
matoset
accusative
matosissa
inessive
matosista
elative
matosiin
illative
matosilla
adessive
matosilta
ablative
matosille
allative
matosina
essive
matosiksi
translative
matositta
abessive
matosin
instructive
matosineni
comitative
Näytä lisää