Sanan METAMFETAMIINI deklinaatio
- Suomi
Singular
metamfetamiinissa
inessive
inessive
metamfetamiinista
elative
elative
metamfetamiiniin
illative
illative
metamfetamiinilla
adessive
adessive
metamfetamiinilta
ablative
ablative
metamfetamiinille
allative
allative
metamfetamiinina
essive
essive
metamfetamiiniksi
translative
translative
metamfetamiinitta
abessive
abessive
Näytä lisää
Plural
metamfetamiinit
nominative
nominative
metamfetamiineja
partitive
partitive
metamfetamiinien
genitive
genitive
metamfetamiinit
accusative
accusative
metamfetamiineissa
inessive
inessive
metamfetamiineista
elative
elative
metamfetamiineihin
illative
illative
metamfetamiineilla
adessive
adessive
metamfetamiineilta
ablative
ablative
metamfetamiineille
allative
allative
metamfetamiineina
essive
essive
metamfetamiineiksi
translative
translative
metamfetamiineitta
abessive
abessive
metamfetamiinein
instructive
instructive
metamfetamiineineni
comitative
comitative
Näytä lisää