Sanan PRONSSINEN deklinaatio - Suomi
Singular
pronssisessa
inessive
pronssisesta
elative
pronssiseen
illative
pronssisella
adessive
pronssiselta
ablative
pronssiselle
allative
pronssisena
essive
pronssiseksi
translative
pronssisetta
abessive
Näytä lisää
Plural
pronssiset
nominative
pronssisten
genitive
pronssiset
accusative
pronssisissa
inessive
pronssisista
elative
pronssisiin
illative
pronssisilla
adessive
pronssisilta
ablative
pronssisille
allative
pronssisina
essive
pronssisiksi
translative
pronssisitta
abessive
pronssisin
instructive
pronssisine
comitative
Näytä lisää

Comparison of adjectives
Comparative
pronssisempi
Superlative
pronssisin

Sanaan liittyvät verbit