Sanan PUHURI deklinaatio
- Suomi
Singular
puhuri
nominative
nominative
puhuria
partitive
partitive
puhurin
genitive
genitive
puhuri
accusative
accusative
puhurissa
inessive
inessive
puhurista
elative
elative
puhuriin
illative
illative
puhurilla
adessive
adessive
puhurilta
ablative
ablative
puhurille
allative
allative
puhurina
essive
essive
puhuriksi
translative
translative
puhuritta
abessive
abessive
Näytä lisää
Plural
puhurit
nominative
nominative
puhureita
partitive
partitive
puhurien
genitive
genitive
puhurit
accusative
accusative
puhureissa
inessive
inessive
puhureista
elative
elative
puhureihin
illative
illative
puhureilla
adessive
adessive
puhureilta
ablative
ablative
puhureille
allative
allative
puhureina
essive
essive
puhureiksi
translative
translative
puhureitta
abessive
abessive
puhurein
instructive
instructive
puhureineni
comitative
comitative
Näytä lisää