Sanan RAAMI deklinaatio
- Suomi
Singular
raami
nominative
nominative
raamia
partitive
partitive
raamin
genitive
genitive
raami
accusative
accusative
raamissa
inessive
inessive
raamista
elative
elative
raamiin
illative
illative
raamilla
adessive
adessive
raamilta
ablative
ablative
raamille
allative
allative
raamina
essive
essive
raamiksi
translative
translative
raamitta
abessive
abessive
Näytä lisää
Plural
raameja
partitive
partitive
raamien
genitive
genitive
raameissa
inessive
inessive
raameista
elative
elative
raameihin
illative
illative
raameilla
adessive
adessive
raameilta
ablative
ablative
raameille
allative
allative
raameina
essive
essive
raameiksi
translative
translative
raameitta
abessive
abessive
raamein
instructive
instructive
raameineni
comitative
comitative
Näytä lisää