Sanan TARVIS deklinaatio
- Suomi
Singular
tarvista
partitive
partitive
tarviksen
genitive
genitive
tarviksessa
inessive
inessive
tarviksesta
elative
elative
tarvikseen
illative
illative
tarviksella
adessive
adessive
tarvikselta
ablative
ablative
tarvikselle
allative
allative
tarviksena
essive
essive
tarvikseksi
translative
translative
tarviksetta
abessive
abessive
Näytä lisää
Plural
tarvikset
nominative
nominative
tarviksia
partitive
partitive
tarvisten
genitive
genitive
tarvikset
accusative
accusative
tarviksissa
inessive
inessive
tarviksista
elative
elative
tarviksiin
illative
illative
tarviksilla
adessive
adessive
tarviksilta
ablative
ablative
tarviksille
allative
allative
tarviksina
essive
essive
tarviksiksi
translative
translative
tarviksitta
abessive
abessive
tarviksin
instructive
instructive
tarviksineni
comitative
comitative
Näytä lisää