Sanan TEERI deklinaatio - Suomi
Singular
teeri
nominative
teertä
partitive
teeren
genitive
teeri
accusative
teeressä
inessive
teerestä
elative
teereen
illative
teerellä
adessive
teereltä
ablative
teerelle
allative
teerenä
essive
teereksi
translative
teerettä
abessive
Näytä lisää
Plural
teeret
nominative
teeriä
partitive
teerten
genitive
teeret
accusative
teerissä
inessive
teeristä
elative
teeriin
illative
teerillä
adessive
teeriltä
ablative
teerille
allative
teerinä
essive
teeriksi
translative
teerittä
abessive
teerin
instructive
teerineni
comitative
Näytä lisää

Sanaan liittyvät verbit