Sanan TV deklinaatio - Suomi
Singular
tv
nominative
tv:tä
partitive
tv:n
genitive
tv
accusative
tv:ssä
inessive
tv:stä
elative
tv:hen
illative
tv:llä
adessive
tv:ltä
ablative
tv:lle
allative
tv:nä
essive
tv:ksi
translative
tv:ttä
abessive
Näytä lisää
Plural
tv:t
nominative
tv:itä
partitive
tv:iden
genitive
tv:t
accusative
tv:issä
inessive
tv:istä
elative
tv:ihin
illative
tv:illä
adessive
tv:iltä
ablative
tv:ille
allative
tv:inä
essive
tv:iksi
translative
tv:ittä
abessive
tv:in
instructive
tv:ineen
comitative
Näytä lisää