Sanan TYMINI deklinaatio - Suomi
Singular
tymi
nominative
tymiä
partitive
tymin
genitive
tymi
accusative
tymissä
inessive
tymistä
elative
tymiin
illative
tymillä
adessive
tymiltä
ablative
tymille
allative
tyminä
essive
tymiksi
translative
tymittä
abessive
Näytä lisää
Plural
tymit
nominative
tymejä
partitive
tymien
genitive
tymit
accusative
tymeissä
inessive
tymeistä
elative
tymeihin
illative
tymeillä
adessive
tymeiltä
ablative
tymeille
allative
tymeinä
essive
tymeiksi
translative
tymeittä
abessive
tymein
instructive
tymeineni
comitative
Näytä lisää