Sanan VAAMI deklinaatio - Suomi
Singular
vaami
nominative
vaamia
partitive
vaamin
genitive
vaami
accusative
vaamissa
inessive
vaamista
elative
vaamiin
illative
vaamilla
adessive
vaamilta
ablative
vaamille
allative
vaamina
essive
vaamiksi
translative
vaamitta
abessive
Näytä lisää
Plural
vaamit
nominative
vaameja
partitive
vaamien
genitive
vaamit
accusative
vaameissa
inessive
vaameista
elative
vaameihin
illative
vaameilla
adessive
vaameilta
ablative
vaameille
allative
vaameina
essive
vaameiksi
translative
vaameitta
abessive
vaamein
instructive
vaameineni
comitative
Näytä lisää