Sanan YLEISLAKOSSA deklinaatio
- Suomi
Singular
yleislakko
nominative
nominative
yleislakkoa
partitive
partitive
yleislakon
genitive
genitive
yleislakko
accusative
accusative
yleislakossa
inessive
inessive
yleislakosta
elative
elative
yleislakkoon
illative
illative
yleislakolla
adessive
adessive
yleislakolta
ablative
ablative
yleislakolle
allative
allative
yleislakkona
essive
essive
yleislakoksi
translative
translative
yleislakotta
abessive
abessive
Näytä lisää
Plural
yleislakot
nominative
nominative
yleislakkoja
partitive
partitive
yleislakkojen
genitive
genitive
yleislakot
accusative
accusative
yleislakoissa
inessive
inessive
yleislakoista
elative
elative
yleislakkoihin
illative
illative
yleislakoilla
adessive
adessive
yleislakoilta
ablative
ablative
yleislakoille
allative
allative
yleislakkoina
essive
essive
yleislakoiksi
translative
translative
yleislakoitta
abessive
abessive
yleislakoin
instructive
instructive
yleislakkoineni
comitative
comitative
Näytä lisää