Sanan YLEISLAKOSSA deklinaatio - Suomi
Singular
yleislakko
nominative
yleislakkoa
partitive
yleislakon
genitive
yleislakko
accusative
yleislakossa
inessive
yleislakosta
elative
yleislakkoon
illative
yleislakolla
adessive
yleislakolta
ablative
yleislakolle
allative
yleislakkona
essive
yleislakoksi
translative
yleislakotta
abessive
Näytä lisää
Plural
yleislakot
nominative
yleislakkoja
partitive
yleislakkojen
genitive
yleislakot
accusative
yleislakoissa
inessive
yleislakoista
elative
yleislakkoihin
illative
yleislakoilla
adessive
yleislakoilta
ablative
yleislakoille
allative
yleislakkoina
essive
yleislakoiksi
translative
yleislakoitta
abessive
yleislakoin
instructive
yleislakkoineni
comitative
Näytä lisää