Sanan YLEISSIVISTYKSEEN deklinaatio
- Suomi
Singular
yleissivistys
nominative
nominative
yleissivistystä
partitive
partitive
yleissivistyksen
genitive
genitive
yleissivistys
accusative
accusative
yleissivistyksessä
inessive
inessive
yleissivistyksestä
elative
elative
yleissivistykseen
illative
illative
yleissivistyksellä
adessive
adessive
yleissivistykseltä
ablative
ablative
yleissivistykselle
allative
allative
yleissivistyksenä
essive
essive
yleissivistykseksi
translative
translative
yleissivistyksettä
abessive
abessive
Näytä lisää
Plural
yleissivistykset
nominative
nominative
yleissivistyksiä
partitive
partitive
yleissivistysten
genitive
genitive
yleissivistykset
accusative
accusative
yleissivistyksissä
inessive
inessive
yleissivistyksistä
elative
elative
yleissivistyksiin
illative
illative
yleissivistyksillä
adessive
adessive
yleissivistyksiltä
ablative
ablative
yleissivistyksille
allative
allative
yleissivistyksinä
essive
essive
yleissivistyksiksi
translative
translative
yleissivistyksittä
abessive
abessive
yleissivistyksin
instructive
instructive
yleissivistyksineni
comitative
comitative
Näytä lisää