Sanan ПАРАЗИТНЫЙ deklinaatio - Venäjä
Full forms
Masculine singular
(кто/что?) паразитный
nomn
(кого/чего?) паразитного
gent
(кому/чему?) паразитному
datv
(кого?) паразитного
accs
(кем/чем?) паразитным
ablt
(о ком/о чём?) паразитном
loct
Feminine singular
(кто/что?) паразитная
nomn
(кого/чего?) паразитной
gent
(кому/чему?) паразитной
datv
(кого/что?) паразитную
accs
(кем/чем?) паразитной
ablt
(о ком/о чём?) паразитной
loct
Neutral singular
(что?) паразитное
nomn
(чего?) паразитного
gent
(чему?) паразитному
datv
(что?) паразитное
accs
(чем?) паразитным
ablt
(о чём?) паразитном
loct
Plural
(кого/чего?) паразитных
gent
(кому/чему?) паразитным
datv
(кого?) паразитных
accs
(кем/чем?) паразитными
ablt
(о ком/о чём?) паразитных
loct