Sanan ПАРАЗИТНЫЙ deklinaatio
- Venäjä
Full forms
Masculine singular
(кто/что?)
паразитный
nomn
nomn
(кого/чего?)
паразитного
gent
gent
(кому/чему?)
паразитному
datv
datv
(кого?)
паразитного
accs
accs
(кем/чем?)
паразитным
ablt
ablt
(о ком/о чём?)
паразитном
loct
loct
Feminine singular
(кто/что?)
паразитная
nomn
nomn
(кого/чего?)
паразитной
gent
gent
(кому/чему?)
паразитной
datv
datv
(кого/что?)
паразитную
accs
accs
(кем/чем?)
паразитной
ablt
ablt
(о ком/о чём?)
паразитной
loct
loct
Neutral singular
(что?)
паразитное
nomn
nomn
(чего?)
паразитного
gent
gent
(чему?)
паразитному
datv
datv
(что?)
паразитное
accs
accs
(чем?)
паразитным
ablt
ablt
(о чём?)
паразитном
loct
loct
Plural
(кого/чего?)
паразитных
gent
gent
(кому/чему?)
паразитным
datv
datv
(кого?)
паразитных
accs
accs
(кем/чем?)
паразитными
ablt
ablt
(о ком/о чём?)
паразитных
loct
loct