Sanan ТОРЖЕСТВЕННЫЙ deklinaatio
- Venäjä
Full forms
Masculine singular
(кто/что?)
торжественный
nomn
nomn
(кого/чего?)
торжественного
gent
gent
(кого?)
торжественного
accs
accs
(кем/чем?)
торжественным
ablt
ablt
(о ком/о чём?)
торжественном
loct
loct
Feminine singular
Neutral singular
(чего?)
торжественного
gent
gent
(чем?)
торжественным
ablt
ablt
(о чём?)
торжественном
loct
loct
Plural
(кто/что?)
торжественные
nomn
nomn
(кого/чего?)
торжественных
gent
gent
(кому/чему?)
торжественным
datv
datv
(кого?)
торжественных
accs
accs
(о ком/о чём?)
торжественных
loct
loct